Ceny domów w Portugalii wzrosły najmocniej od 30 lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-01-2023, 06:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ogromny popyt ze strony zagranicznych klientów podbił ceny domów w Portugalii do najwyższego poziomu od ponad trzech dekad, rekompensując słabość lokalnych nabywców, informuje Bloomberg.

fot. Patricia De Melo Moreira/Bloomberg

Według danych firmy Confidencial Imobiliario, specjalizującej się w rynku nieruchomości, w 2022 r. ceny domów w Portugalii wzrosły aż o 18,7 proc. w ujęciu rocznym To największy wzrost od 1991 r.

Jednak w ostatnim kwartale zeszłego roku tendencja wzrostowa wyraźnie osłabła. Ceny zwiększyły się już tylko o 3,2 proc., w porównaniu z 3,7 proc. w trzecim kwartale, 5 proc. w II kwartale i 5,5 proc. w I kwartale ubiegłego roku.

Eksperci firmy podkreślają, że sytuacja nie przedstawiała by się w ten sposób, gdyby nie zagraniczny nabywcy. Jeśli by bowiem opierać się wyłącznie o popyt krajowy, rynek mieszkaniowy prawdopodobnie znalazł by się już w poważnym kryzysie.

Zainteresowanie zagranicy nieruchomościami mieszkaniowymi w Portugalii wynika z wielu czynników. Głównymi są sprzyjający klimat, niższe koszty życia oraz specjalne programy „złotych wiz”, które przy zakupie nieruchomości dają pozwolenie na pobyt.

Portugalczycy coraz mocniej sprzeciwiają się takim udogodnieniom dla obcych. Ponad połowa ankietowanych domaga się wycofania przez rząd tego typu zachęt.

Inwestycje w program wzrosły o 42 proc. do 654 mln EUR w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według portugalskiej służby imigracyjnej i granicznej zakupy nieruchomości pochodziły głównie z USA i Chin.

Agencja S&P Global Ratings prognozuje, że ceny domów w Portugali poddadzą się w tym roku korekcie. Oczekiwany jest ich spadek o 4,4 proc., co wysforowałoby Portugalię na pierwsze miejsce pod względem skali korekty spośród 11-tu europejskich krajów badanych przez agencję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane