Ceny ropy rosną przed spotkaniem OPEC+

opublikowano: 02-12-2022, 15:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kontrakty terminowe na ropę naftową podrożały w piątek przed niedzielnym spotkaniem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) oraz unijnym zakazem importu rosyjskiej ropy od poniedziałku – podaje agencja Reutersa.

fot. Kyle Grillot/Bloomberg

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 65 centów, czyli 0,8 proc., do 87,53 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) wzrosły o 69 centów, czyli 0,9 proc., do 81,91 USD za baryłkę.

Ceny ropy Brent, jak i WTI spadły wcześniej, ale były na dobrej drodze do pierwszych tygodniowych wzrostów, największych od dwóch miesięcy, odpowiednio o około 4,5 proc. i 7 proc., po trzech kolejnych tygodniach spadków.

Wspierający ceny ropy, kurs dolara amerykańskiego, który zazwyczaj handluje odwrotnie do ropy, osiągnął pięciomiesięczne minima.

Tymczasem rządy Unii Europejskiej wstępnie zgodziły się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy morskiej do 60 dolarów za baryłkę z mechanizmem korygującym, aby utrzymać pułap na poziomie 5 proc. poniżej ceny rynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane