Indeks dolara najniżej od sierpnia. Mieszane wyniki amerykańskich akcji

opublikowano: 01-12-2022, 23:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje z Wall Street poczyniły niewielkie postępy w czwartkowej niespokojnej sesji, ponieważ inwestorzy analizowali dane ekonomiczne po dużym rajdzie w poprzednim dniu za sprawą amerykańskich sygnałów Rezerwy Federalnej, że spowolni tempo podwyżek stóp procentowych – podaje agencja Reutersa.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

Indeks dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od sierpnia, a rentowności obligacji skarbowych poszły w dół po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział w środę, że nadszedł czas, aby spowolnić podwyżki stóp procentowych. Zwrócił też uwagę na przedłużające się dostosowywanie gospodarcze do wyższych kosztów kredytu i powolny spadek inflacji oraz chroniczny niedobór pracowników w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy kontrakty terminowe na ropę kształtowały się znacznie poniżej szczytów sesyjnych, ropa naftowa gwałtownie wzrosła wcześniej w trakcie sesji z powodu szansy na dalsze cięcia podaży przez OPEC+, a złagodzenie ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 w Chinach rozbudziło nadzieje na wyższy popyt ze strony największego na świecie importera ropy.

Podczas gdy inwestorzy giełdowi cieszyli się w czwartek z oznak ograniczania inflacji i wzrostu wydatków konsumpcyjnych w USA w październiku, apetyt na ryzyko osłabł po tym, jak dane pokazały, że działalność produkcyjna w USA skurczyła się w listopadzie po raz pierwszy od 2,5 roku, ponieważ wyższe koszty finansowania zewnętrznego ciążyły na popycie.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 194,76 punktu, czyli 0,56 proc., docierając do 34 395,01, S&P 500 stracił 3,54 punktu, czyli 0,09 proc., dochodząc do 4 076,57, a Nasdaq Composite dodał 14,45 punktu, czyli 0,13 proc., kończąc na poziomie 11 482,45.

Wskaźnik MSCI dla akcji na całym świecie zyskał 0,79 proc., podczas gdy akcje rynków wschodzących wzrosły o 0,63 proc.

Indeks dolara po raz ostatni spadł o 1,002 proc. po osiągnięciu najniższego poziomu od 11 sierpnia, podczas gdy kurs euro zyskał 1,12 proc. do 1,0522 USD, osiągając najwyższy poziom w stosunku do dolara od końca czerwca.

Kurs jena japońskiego umocnił się o 2,03 proc. w stosunku do dolara na poziomie 135,29 za USD, podczas gdy funt szterling był ostatnio notowany po cenie 1,2244 USD, co oznacza wzrost o 1,56 proc. w ciągu dnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane