Ceny rudy żelaza mogą spaść nawet o 30 proc.

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 31-03-2023, 11:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nawet o niemal 30 proc. mogą do końca bieżącego roku spaść ceny rudy żelaza, ostrzegają eksperci. Wszystko przez Chiny, w których ożywienie gospodarcze może okazać się znacznie niższe niż do tej pory oczekiwano.

fot. Bloomberg

Prognoza banku inwestycyjnego Morgan Stanley zakłada, że na rynku rudy żelaza dojdzie do co najmniej dwóch niekorzystnych czynników i oba są związane z Państwem Środka. Pierwszym z nich jest ograniczenie produkcji przez chińskie huty i stalowanie, a drugim ich przejście w stronę większego wykorzystania złomu stalowego.

W swoim raporcie analitycy Morgan Stanley stwierdzili, że ich bazowa prognoza na drugą połowę 2023 r. zakłada, że ceny rudy zejdą w okolicę 90 USD za tonę, co stanowi około 28 proc. przecenę wobec obecnych 126 USd/t.

W tej pesymistycznej prognozie wtóruje im Coomonwealth Bank of Australia, choć docelowa cena nie jest aż tak niska jak w przypadku MS. Twierdzi, że w IV kwartale br. tona rudy może kosztować około 100 USD. Argumentują to oczekiwanym spadkiem popytu na stal w Chinach w drugiej połowie roku.

Analitycy zabezpieczają się jednak twierdząc, że ruda ma w najbliższych miesiącach jeszcze potencjał wzrostowy przez szersze otwarcie chińskiej gospodarki po odejściu Pekinu od kosztownej i wyniszczającej polityki „zero Covid”. Są jednak zgodni, że ewentualne odbicie nie będzie na tyle mocne by było w stanie podtrzymać zapotrzebowanie na stal w drugim półroczu.

Scentralizowane zakupy i więcej złomu

Kolejnym negatywnym czynnikiem są plany centralizacji zakupów rudy żelaza w Chinach w ramach państwowego podmiotu China Mineral Resources Group (CMRG), które mogą przyczynić się do obniżenia cen w dłuższej perspektywie. CMRG ma za zadanie kupować surowce dla chińskiego przemysłu stalowego.

Pekin chce też zwiększyć w tym roku zużycie złomu stalowego do 265 mln ton, co oznacza wzrost udziału o 25 proc. w porównaniu z 19 proc. w zeszłym roku.

Państwo Środka, które odpowiada za 70 proc. światowego importu rudy żelaza, zakłada na ten rok cel dla wzrostu gospodarczego na poziomie około 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane