Ceny surowców odbiją w czerwcu

Rynek towarowy powinien zacząć odreagowywać przecenę z maja, a okazji do gry zarówno pod zniżki, jak też pod zwyżki najlepiej szukać wśród płodów rolnych

Dla surowcowego indeksu Bloomberg Commodity maj był trzecim spadkowym miesiącem z rzędu. Wskaźnik oddał już połowę zysków zanotowanych w pierwszych dwóch miesiącach roku. Presję na jego zniżki wywierały przecena metali, którym ciążyło zaostrzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny (Państwo Środka to największy na świecie konsument tej grupy surowców), oraz korekta w notowaniach ropy, której szkodziły słabsze prognozy dla globalnej gospodarki.

— W przypadkach wielu surowców przecena była tak głęboka i dynamiczna, że gdyby oceniać ją tylko przez pryzmat analizy technicznej, to naturalne byłoby prognozowanie kontynuacji zniżek w czerwcu. Jednak od strony fundamentalnej może zabraknąć do tego paliwa, więc w krótkiej perspektywie raczej oczekiwałbym odrabiania strat — komentuje Marcin Kiepas, analityk firmy brokerskiej Tickmill.

Jednocześnie odbicie po wiosennej głębokiej wyprzedaży notowała większość płodów rolnych. Właśnie w tej grupie specjaliści wypatrują okazji do gry zarówno pod zwyżki, jak i pod zniżki cen. Marcin Kiepas oraz Andrzej Kiedrowicz z KOI Capital spodziewają się kontynuacji rajdu cen pszenicy, która w maju podrożała o 14 proc. Marcin Kiepas i Adam Anioł z BGŻ BNP Paribas obstawiają jednak powrót do przeceny na amerykańskimrynku kukurydzy (+12 proc. w maju).

— Pogoda w USA sprzyjała ostatnio wzrostowi notowań zbóż. Podwyższona zmienność w tej kategorii surowców będzie się prawdopodobnie utrzymywać także w czerwcu. Moim zdaniem za jakiś czas może dojść do powrotu niższych cen, jednak trudno wyrokować kiedy — komentuje Mateusz Namysł z mBanku.

Adam Anioł, BNP Paribas Bank Polska

 • Kukurydza

Ostatnie zwyżki cen były spowodowane zasiewami niższymi od wieloletniej średniej z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe. Spodziewamy się korekty zwyżki zgodnie z cyklem sezonowym z ostatnich lat.

 • Miedź

Oczekujemy pozytywnych informacji odnośnie do możliwości rozwiązania konfliktu handlowego USA-Chiny. Ponadto stymulacja fiskalna Chin powinna zacząć wspierać wyniki tamtejszego przemysłu. Dodatkowo obserwujemy korzystną sytuację techniczną.

Mateusz Namysł, mBank

 • Bydło (live cattle)

Cena bydła od lutego jest w tendencji spadkowej i zakładam, że może ona utrzymać się również w czerwcu. Jest to też swego rodzaju zabezpieczenie długiej pozycji w wieprzowinie. Cena będzie również zależna od relacji handlowych na linii USA-Chiny.

 • Wieprzowina (lean hogs)

AFS zbiera swoje żniwo w Chinach — tylko w ostatnich 10 dniach odkryto 3 nowe ogniska choroby — i już teraz kraj ten importuje wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. Sytuacja ta może się nasilać i sprzyjać wzrostowi cen tego mięsa. Zagrożeniem dla scenariusza wzrostu eksportu wieprzowiny są napięte relacje handlowe na linii USA-Chiny.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • Pszenica

W maju ceny pszenicy wystrzeliły w górę. W odróżnieniu jednak np. od kukurydzy rynek ten nie jest na tyle wykupiony, żeby nie kontynuować wzrostu. Szczególnie że widoczna na wykresie dziennym formacja podwójnego dna, przełamane szczyty z marca i kwietnia, a także wybicie powyżej 9-miesięcznej linii trendu spadkowego sugeruje obecnie zwyżki do 530,72-537,97, czyli o ponad 5 proc.

 • Kukurydza

Zwrot z poziomu wrześniowego dołka i dolnego ograniczenia 3-letniego kanału, a także mniejsze zasiewy kukurydzy w USA wywindowały cenę na roczne maksimum. Jednocześnie znalazła się ona w podażowej strefie 412-421, tworzonej przez górne ograniczenie kanału oraz szczyt z maja 2018. Przyjmując nawet, że wzrost będzie kontynuowany w średnim i długim terminie, chwilowo potencjał zwyżki się wyczerpał.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Platyna

Notowania platyny w ostatnich tygodniach były słabe na tle pozostałych metali szlachetnych. Po gwałtownej zniżce potencjał spadkowy mógł się jednak wyczerpać, a notowania są bardziej podatne na odreagowanie wzrostowe.

 • Pszenica (USA)

Notowania pszenicy w ostatnim czasie wystrzeliły w górę, docierając do okolic 5 USD za buszel. Niemniej jeśli chodzi o fundamenty, to podaż pszenicy na świecie pozostaje duża, więc notowania mogą nie mieć siły na kontynuację zwyżek w najbliższych tygodniach.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Ropa brent

Surowce energetyczne mają za sobą głęboką korektę, w ramach której nie naruszono struktury tendencji wzrostowej. Problemy z fizyczną dostępnością widoczne są m.in. w strukturze terminowej, a to powinno sprzyjać powrotowi do zwyżek.

 • Soja

Opóźnienia w zasiewach kukurydzy powinny zwiększyć areał upraw soi, co powinno sprzyjać zejściu cen na niższe pułapy.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Pszenica

Ceny pszenicy mogą dalej rosnąć ze względu na ulewy w dorzeczu rzek Yangcy i Han, które zagrażają chińskim plonom zboża. Według najnowszego raportu CFTC pozycje spekulacyjne inwestorów na kontrakty na pszenicę maleją trzeci tydzień z rzędu, a cena kontraktów przebiła 200-dniową średnią kroczącą, co może dać dodatkowy impuls do dalszego wzrostu cen.

 • Miedź

Cena miedzi pozostaje pod presją ze względu na przedłużający się impas w negocjacjach handlowych między USA a Chinami. Dodatkowo znacząco poprawia się sytuacja na froncie wydobywczym, dzięki kończącym się negocjacjom płacowym w kopalniach w Chile oraz braku zauważalnych szkód dla kopalń po trzęsieniach ziemi w Peru. [FOT. BLOOMBERG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy