Chiński rynek motoryzacyjny może odnotować spadek w tym roku

opublikowano: 07-11-2018, 11:18

Największy rynek motoryzacyjny na świecie ma powody do obaw o swoją przyszłość.

Poważne ostrzeżenie padło bowiem z ust wysokiego rangą urzędnika chińskiego, co traktowane jest jako poważny sygnał prawdopodobnego załamania się rynku.

Po około dwóch dekadach wzrostu, chiński rynek motoryzacyjny wykazuje poważne sygnały schłodzenia koniunktury
Zobacz więcej

Zadyszka:

Po około dwóch dekadach wzrostu, chiński rynek motoryzacyjny wykazuje poważne sygnały schłodzenia koniunktury fot. Bloomberg

Sprzedaż samochodów w Chinach w tym roku spadnie poniżej progu 30 mln egzemplarzy, a może nawet zejść poniżej wartości z roku 2017 – ocenił Wu Wei, dyrektor pionu w chińskim organie planowania gospodarczego. Zasugerował przy tym, by firmy nie zwiększały możliwości produkcyjnych na ślepo, a zamiast tego powinny skupiać więcej swoich inwestycji na badaniach i rozwoju produktów.

Nie jest konieczne budowanie zdolności produkcyjnych na ślepo. Rozwój działalności produkcyjnej zależy nie tylko od kapitału. Zrównoważone zwroty z inwestycji w długim okresie są kluczowe -  powiedział Wu podczas China International Import Expo w Szanghaju. 

Zniżka oznaczałaby pierwszy całoroczny spadek sprzedaży samochodów w Chinach w ciągu około dwóch dziesięcioleci. Wskaźnik spada już cztery miesiące z rzędu co jest następstwem wolniejszego wzrostu gospodarczego i konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Według Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM), w zeszłym roku sprzedaż samochodów w Chinach ukształtowała się na poziomie 28,9 mln sztuk.

Oczekuje się, że sprzedaż nowych pojazdów (hybrydowych i elektrycznych) w tym roku przekroczy 1 mln sztuk i będzie stanowiła ponad 3 proc. całkowitej sprzedaży samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu