Chińskie banki odnotowały wzrost zysków pomimo spowolnienia gospodarczego

opublikowano: 30-03-2023, 14:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największe chińskie banki osiągnęły w zeszłym roku bardziej okazałe niż wcześniej szacowano zyski po zwiększeniu akcji kredytowej, która miała pomóc złagodzić spowolnienie gospodarcze wywołane przez ograniczenia związane z wirusem COVID-19 – podaje agencja Bloomberg.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

W zeszłym roku dochód netto Agricultural Bank of China wzrósł o 7,4 proc. do 259 miliardów juanów (37,6 mld USD). Bank of China Ltd. odnotował z kolei wzrost zysku o 5 proc. do 227,4 mld juanów. Bank of Communications wykazał wcześniej zwyżkę o 5,2 proc., podczas gdy China Construction Bank Corp. poinformował w środę, że jego zyski wzrosły o 7,1 proc.

Chińska branża bankowa o wartości 54 bilionów USD naciskała na udzielanie większej liczby kredytów w ubiegłym roku, ponieważ borykała się z niskim popytem. Surowa polityka ograniczeń gospodarczych związanych z wirusem COVID-19, porzucona pod koniec 2022 r., wpłynęła na wzrost gospodarczy i osłabiła zaufanie konsumentów. Utrzymujące się załamanie na rynku nieruchomości również miało wpływ na biznes.

Wielu analityków nadal jest ostrożnych co do perspektyw dla instytucji finansowych, nawet po tym, jak duże banki zgłosiły zyski, które przebiły szacunki. Chociaż aktywność gospodarcza Chin odbija się w tym roku po zniesieniu ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 (w styczniu banki udzieliły rekordowej liczby nowych kredytów), nadal istnieją pewne przeciwności.

Według ekspertów nacisk Państwa Środka na państwowych pożyczkodawców, aby obniżyli koszty pożyczek dla małych firm i nabywców domów, w połączeniu z potencjalną obniżką podstawowej stopy procentowej w tym roku, może wywierać presję na marże banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Bloomberg

Polecane