Chińskie groźby interwencji na rynku miedzi

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 21-04-2021, 11:59

Podczas wczorajszej sesji notowania miedzi nie zdołały utrzymać zwyżki. Niemniej, cena tego metalu i tak utrzymuje się blisko maksimów z lutego – a jednocześnie najwyższych poziomów od dekady.

Na rynku miedzi już od wielu miesięcy przeważają optymiści, a obecnie nie brakuje prognoz zakładających dalsze zwyżki, i to w kontekście nie tylko krótkoterminowym, ale też kilku najbliższych lat.

Goldman Sachs w niedawnym raporcie napisał, że „miedź to nowa ropa naftowa”, zwracając uwagę na wszechobecność tego metalu w globalnej gospodarce. Faktycznie, miedź jest wykorzystywana w wielu branżach przemysłu, począwszy od budownictwa, przez branżę samochodową, do elektroniki.

Wysokie ceny miedzi niepokoją jednak największego importera oraz konsumenta tego metalu – Chiny. Władze chińskie w ostatnim czasie publicznie dawały do zrozumienia, że rosnące ceny miedzi negatywnie wpływają na wiele firm w Państwie Środka i że Chiny nie będą na dalsze wzrosty cen miedzi bezczynnie patrzeć.

Jakich narzędzi potencjalnie mogłyby użyć Chiny, aby spróbować wpłynąć na ceny miedzi? Przede wszystkim swoich zapasów. Chiny prawdopodobnie posiadają bardzo duże zapasy miedzi – agencja Reuters podaje szacunki, że w poprzednim roku wzrosły one o 600 tysięcy ton i wynoszą już ponad 2 mln ton. Dokładna wielkość zapasów miedzi w Chinach nie jest jednak znana, ponieważ Państwo Środka nie upublicznia wszystkich statystyk na ten temat. Już raz, w latach 2010-2011, Chiny zdecydowały się na uwolnienie część zapasów tego metalu, gdy ceny miedzi na globalnym rynku były niewiele wyższe niż teraz. Nie można więc wykluczyć, że to narzędzie zostanie użyte po raz kolejny.

Niemniej, jeśli globalna gospodarka będzie rozwijać się w szybkim tempie po pandemii, a zapotrzebowanie na miedź ze strony różnych branż przemysłu będzie duże, nie tylko w Chinach, to potencjalne uwolnienie zapasów miedzi nie zdołałoby całkowicie wyhamować wzrostu notowań miedzi, lecz ewentualnie go spowolnić.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane