Chiny pierwszy raz w tym stuleciu nie sprowadziły złomu

opublikowano: 24-09-2019, 09:05

W sierpniu Chiny nie importowały żadnego złomu stalowego. Stało się to pierwszy raz w tym stuleciu i zdaniem ekonomistów jest kamieniem milowym, który zapowiada pojawienie się w przyszłej dekadzie Chin jako znaczącego eksportera złomu.

Brak importu złomu w sierpniu nastąpił po tym jak prezydent Xi Jinping wprowadził duże ograniczenia sprowadzania odpadów stałych. Zakupy złomu w innych krajach spadły w Chinach w tym roku nawet pomimo wzrostu cen rudy żelaza, a także malejącej podaży złomu na krajowym rynku.

FOT. RGB Stock
FOT. RGB Stock

Eksperci uważają, że po 2020 roku można spodziewać się  w Chinach zwiększonej podaży krajowego złomu.

- Oczekujemy, że Chiny zmienią się w eksportera netto złomu w dłuższej perspektywie – głosi raport firmy konsultingowej Kallanish Commodities.

Obecnie Chiny są największym konsumentem złomu pod względem ilości, choć pozostają wciąż w tyle za USA i Europą jeśli chodzi o  jego udział w produkcji stali. Rząd Chin chce zwiększyć rolę złomu i pieców łukowych w hutnictwie stali aby zredukować negatywny wpływ wywierany na środowisko naturalne przez tradycyjne huty, bazujące na rudzie żelaza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane