Chiny: rząd częściowo odpowiedzialny za skandal z melaminą

PAP
18-10-2008, 12:29

Premier Wen Jiabao przyznał, że chiński rząd ponosi część odpowiedzialności za skandal ze skażonym melaminą chińskim mlekiem w proszku, w wyniku którego zachorowały dziesiątki tysięcy dzieci, a  zaufanie do produktów importowanych z Chin znacznie spadło.

Wywiad z premierem, przeprowadzony jeszcze 30 września, został zamieszczony w piątek na stronie internetowej Amerykańskiego Stowarzyszenia dla Postępu w Nauce (AAAS), wydającego tygodnik "Science Magazine". "Sądzimy, że choć problemy pojawiły się w firmach (mleczarskich), rząd także ponosi odpowiedzialność" - zapewnił Wen, dodając, że władze odczuwają "głęboki żal".

W chińskiej wersji rozmowy w dzienniku "Renmin Ribao" znalazła się wypowiedź, w której Wen twierdzi, że rząd wykazał braki w dziedzinie "kontroli i zarządzania".

Władze uparcie obciążały odpowiedzialnością dostawców mleka, twierdząc, że dodawali melaminę, by testy jakościowe wykazywały wyższą od faktycznej zawartość białka w mleku.

"Po raz kolejny zaznaczam, że absolutnie niedopuszczalne jest poświęcanie ludzkiego życia i zdrowia dla krótkotrwałego gospodarczego rozwoju" - oświadczył w wywiadzie Wen.

Usiłując poprawić wizerunek po fali zachorowań chińskie władze zaostrzyły normy zawartości melaminy i oddelegowały ok. 5 tys. inspektorów mających sprawować 24-godzinną kontrolę nad firmami mleczarskimi.

Afera z melaminą wybuchła przed kilkoma tygodniami w Chinach. Znaleziona w mleku w proszku i produktach mleczarskich melamina spowodowała dotąd śmierć co najmniej czworga małych dzieci; zachorowały 54 tysiące. W szpitalach nadal przebywa ok. 6 tys. dzieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: rząd częściowo odpowiedzialny za skandal z melaminą