Chiny wzywają UE do zniesienia embarga na eksport broni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 11:08

Chiny po raz kolejny wezwały kraje Unii Europejskiej do zniesienia obowiązującego od 17 lat embarga na dostawy broni do tego kraju.

Chiny po raz kolejny wezwały kraje Unii Europejskiej do zniesienia obowiązującego od 17 lat embarga na dostawy broni do tego kraju.

    UE wprowadziła embargo w 1989 r. po masakrze prodemokratycznych demonstrantów na pekińskim Placu Tiananmen.

    "Europejskie embargo na dostawy broni już się dawno temu przeżyło" - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Kong Quan (czyt. khung ciuan). Zaapelował o "jak najszybsze" anulowanie unijnych restrykcji.

    Rzecznik poinformował także, że sprawa embarga była przedmiotem rozmów szefa dyplomacji chińskiej Li Zhaoxinga (czyt. li dżao-singa) w czasie jego niedawnej wizyty w Europie.

    Wśród państw UE brak zgody w kwestii embarga - za zniesieniem go opowiada się część państw UE; część jest temu przeciwna. Rzecznikiem utrzymania embarga są natomiast Stany Zjednoczone, argumentujące, że zniesienie go mogłoby zostać zinterpretowane jako poparcie antydemokratycznych praktyk rządu w Pekinie i naruszyłoby równowagę sił w Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane