Chiny z nadwyżką handlową, ale potrzebują wsparcia

Chiński eksport odnotował w maju trzeci z kolei spadek, zaś import zmniejszył się najmocniej od trzech miesięcy, co jest kolejnym sygnałem pogarszającej się koniunktury w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce, donosi Bloomberg. Sugeruje to konieczność dalszego jej wspierania przez władze monetarne.

Wartość dostaw na zagraniczne rynki w ujęciu juanowym spadła w minionym miesiącu o 2,8 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez administrację celną w Pekinie. Z kolei import zmniejszył się o  18,1 proc. Po rozliczeniu utrzymana została nadwyżka handlowa, która w maju 2015 r. wyniosła 366,8 mld juanów (59,1 mld USD).

W ujęciu dolarowym eksport obniżył się o 2,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. zaś import zanurkował aż o 17,6 proc. w efekcie czego nadwyżka handlowa wyniosła 59,49 mld USD.  

Wyniki eksportu ratował silny popyt ze strony amerykańskiego rynku, który miał 19,8 proc. udział w strukturze sprzedaży. To największa wartość od sierpnia 2010 r. Tymczasem sprzedaż do Unii Europejskim wzrosła do 15,1 proc.

Spadek importu wskazuje na słaby popyt krajowy, nawet po wyłączeniu czynników cenowych dotyczących surowców  - ocenia Ding Shuang, główny ekonomista rynku chińskiego Standard Chartered z Hongkongu. Dodaje, że pozytywnym sygnałem jest nieznaczna poprawa w eksporcie i odżywająca gospodarka USA , polepszają się również nastroje w Europie.

Z kolei Zhao Yang, główny ekonomista Nomura China Holdings twierdzi, że nieuniknione będzie dalsze wspieranie chińskiej gospodarki, a przede wszystkim popytu wewnętrznego przez politykę pieniężną.

 

Bez tego typu pomocy mogą być problemy z realizacją przyjętego przez rząd celu dla wzrostu gospodarczego na poziomie 7 proc. – wyjaśnia Yang.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny z nadwyżką handlową, ale potrzebują wsparcia