Czytasz dzięki

Chude lata Alior Banku

opublikowano: 12-05-2020, 22:00

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku, radzi sprzedać akcje Alior Banku. Ich wycenę obniżyła z 24,9 do 11,4 zł.

Bank, kierowany przez Krzysztofa Bachtę ledwo zaczął wychodzić na prostą, a już ma przed sobą kolejny zakręt. Analityczka Haitong Banku w raporcie z 8 maja prognozuje, że ten rok zakończy się dla instytucji stratą w wysokości 154 mln zł, a zysk w 2021 r. wyniesie zaledwie 17 mln zł. Dopiero w 2022 r. wynik będzie znów na wysokim poziomie (307 mln zł).

Specjalistka podkreśla, że Alior jest jednym z banków, którego wynik odsetkowy jest najbardziej podatny na zmiany stóp procentowych. Ponadto jego bilans wydaje się bardziej eksponowany na spowolnienie gospodarcze — szczególnie biorąc pod uwagę spodziewany negatywny wpływ wzrostu bezrobocia na spłacalność kredytów konsumenckich, gdzie wartość średniego kredytu na klienta jest w Aliorze wyższa niż średnia rynkowa.

Na dodatek zaangażowanie Alior Banku w segmenty, w których ryzyko jest w naturalny sposób wyższe, jest największe ze wszystkich banków, które analizuje Haitong Bank, tzn. kredyty konsumenckie (41 proc. portfela) i segment MŚP (24 proc. w 2018 r.). Rekomendację i prognozy przygotowano przy założeniu braku dalszych obniżek stóp procentowych przez NBP oraz krótkie odbicie U-kształtne gospodarki. Przyjęto również, że pandemia zostanie opanowana do połowy 2020 r.

52 proc. - o tyle od początku roku spadł kurs Alior Banku.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane