Cimoszewicz: Na razie nie ma decyzji o dodatkowym posiedzeniu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2005, 16:40

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w środę dziennikarzom, że na razie nie chce podejmować decyzji w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym odbyłoby się głosowanie nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane.

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w środę dziennikarzom, że na razie nie chce podejmować decyzji w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym odbyłoby się głosowanie nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane.

    "Nie chcę na razie podejmować decyzji w tej sprawie. Czekam na opinię klubów" - zaznaczył Cimoszewicz. Jak dodał, będzie to też wymagało konsultacji z Prezydium Sejmu.

    Marszałek poinformował też, że zwrócił się do premiera o  bardzo szczegółowe uzasadnienie, wszystkie argumenty, jakie rząd przedstawiał na rzecz zawetowania tej ustawy. "Do dnia jutrzejszego chcę wszystko skrupulatnie zbadać" - oświadczył.

     Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ligi Polskich Rodzin chcą, aby odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajęliby się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Nie zainteresowana jest Platforma Obywatelska.

    W poniedziałek, 29 sierpnia, odbędzie się uroczyste spotkanie posłów i senatorów z okazji 25-lecia "Solidarności".

    We wtorek, jeszcze przed decyzją prezydenta, Cimoszewicz mówił, że nie planuje zwoływania dodatkowego posiedzenia Sejmu w celu rozpatrywania ewentualnego weta do ustawy o zwrocie VAT w budownictwie. Marszałek był zdania, że prezydent powinien ustawę podpisać.

    Ustawa z 29 lipca miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006r., natomiast zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

    Według konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, jeżeli nie będzie posiedzenia, na którym Sejm zająłby się wetem prezydenta,  "działa zasada dyskontynuacji prac legislacyjnych". "Oznacza to, że jeśli nie zakończy się w pełni bieg postępowania ustawodawczego danej kadencji Sejmu, to ustawa po prostu przestaje istnieć i wędruje do kosza. Nowy Sejm nie ma obowiązku rozpatrywać weta" - powiedział Winczorek we wtorek PAP.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane