Citi stawia na Bliski Wschód i Afrykę

opublikowano: 08-02-2018, 14:15
aktualizacja: 08-02-2018, 14:17

Citigroup oczekuje, że rok 2018 będzie najlepszym dla tego banku inwestycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Afryce od co najmniej dekady, zaś pierwsze skrzypce najprawdopodobniej odgrywać będzie Arabia Saudyjska, donosi Reuters.

Nigeria, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie będą również głównymi motorami wzrostu, w takich obszarach jak sprzedaż obligacji, fuzje i przejęcia oraz oferty publiczne – ocenia Miguel Azevedo, szef bankowości inwestycyjnej Citigroup na Bliski Wchód i Afrykę

Miguel Azevedo
fot. Bloomberg

Twierdzi on, że sytuacja w tych rejonach jest bardzo dobra, nie widziana od czasu globalnego kryzysu finansowego w 2008 r.

Azevedo podkreślił, że rynki wschodzące stanowią większą część dochodów Citi niż w przypadku innych instytucji bankowych.

Wzrost PKB dla gospodarek rozwiniętych w tym roku wynosi od 2,5 do 3 procent, podczas gdy dla rynków wschodzących wynosi od 4,5 do 5 procent. W przypadku bankowości inwestycyjnej wzrost powinien być jeszcze większy - powiedział Azevedo.

Citigroup informował w zeszłym miesiącu, że uzyskał formalną zgodę od Urzędu ds. Rynku Kapitałowego Arabii Saudyjskiej na rozpoczęcie działalności w zakresie bankowości inwestycyjnej, co pozwala mu na  powrót na ten rynek po prawie 13 latach nieobecności.

Wielu międzynarodowych pożyczkodawców stara się zbudować swoją obecność w Arabii Saudyjskiej, po tym jak kraj wdraża reformy mające na celu zmniejszenie uzależnienia gospodarki dochodów z ropy. Należą do nich m.in. prywatyzacje, takie jak planowana sprzedaż do 5 procent udziałów w koncernie Saudi Aramco.

Citi znalazł się wśród podmiotów zaproszonych do wzięcia udziału ofercie, a bank zatrudnił byłego prezesa Saudi Fransi Capital, Majeda al-Hassouna, do kierowania działalnością bankowości inwestycyjnej w tym kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane