Credit Suisse: Okazje znajdziesz wśród obligacji

opublikowano: 05-01-2023, 07:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2023 r. gospodarka będzie w kłopotach, ale mimo to na giełdzie będzie w czym wybierać – uważają stratedzy Credit Suisse.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co będzie najbardziej doskwierać inwestorom w 2023 r.
  • czemu obligacje będą atrakcyjne
  • o jakie akcje warto wzbogacić portfel
  • jak długo dolar będzie mocny
  • który surowiec warto kupić z perspektywą długoterminową

Na początku ubiegłego roku głównym problemem była inflacja. Wybuch wojny w Ukrainie tylko ją napędził, co zmusiło banki centralne do agresywnych podwyżek stóp procentowych. Zdaniem analityków Credit Suisse determinacja decydentów w walce z utratą wartości pieniądza nie słabnie, przez co prognozy dla wzrostu gospodarczego są marne. Wielka Brytania oraz państwa strefy euro najprawdopodobniej wejdą w recesję.

W tak trudnym środowisku rynki finansowe pozostaną wyjątkowo zmienne, co skłoni inwestorów do postawienia przede wszystkim na mniej ryzykowne aktywa. Najwięcej okazji będzie więc wśród obligacji, co jednak nie oznacza, że na rynku akcji zabraknie ciekawych propozycji. W 2023 r. dywersyfikacja portfela będzie szczególnie istotna.

Nie przewidujemy, aby jakikolwiek bank centralny z rynku rozwiniętego uciął stopy procentowe w 2023 r.

Michael Strobaek
dyrektor inwestycyjny Credit Suisse

Obligacje

Jako że według scenariusza bazowego Credit Suisse inflacja zacznie spadać w 2023 r., to dług stanie się bardziej atrakcyjną częścią portfela, szczególnie w kontekście jego walorów dywersyfikacyjnych. Najlepszym wyborem będą amerykańskie długoterminowe obligacje skarbowe oraz z rynków wschodzących denominowane w lokalnej walucie. Warto rozważyć również wysokiej jakości papiery korporacyjne. Głównym ryzykiem dla tej klasy aktywów jest niespodziewany wzrost inflacji.

Akcje

W 2023 r. na giełdzie będziemy mieli dwie fazy. W pierwszej inwestorzy skupią się na wysokich stopach, które w ich mniemaniu będą się długo utrzymywać. Będzie to wspierać spółki o stabilnych dochodach, niskim zadłużeniu i dużej sile rynkowej. W drugiej uczestnicy rynku uwierzą w zmianę polityki pieniężnej i zwrot w kierunku niskich stóp. Podbije to notowania spółek wzrostowych.

Waluty

Podobnie jak w przypadku rynku akcji, także na rynku walutowym rok podzieli się na dwa okresy. W pierwszym rządzić będzie mocny dolar, wspierany przez jastrzębi Fed i obawy przed recesją. W drugim na pierwszy plan wyjdzie japoński jen, który skorzysta z osłabienia dolara i agresywnej polityki Banku Japonii. W żadnym z okresów Credit Suisse nie przewiduje umocnienia się walut rynków wschodzących, takich jak złoty.

Surowce

Koszyk surowcowy oferował w 2022 r. zabezpieczenie przed inflacją i ryzykiem geopolitycznym. Na początku 2023 r. popyt na cykliczne surowce spadnie, ale napięcia pozostaną na tyle silne, że UE przyspieszy kroku w transformacji energetycznej. Spadek cen węgla może stanowić okazję inwestycyjną w średnim terminie, jednak bardziej przyszłościową inwestycją będzie złoto, które zyska wraz z normalizacją polityki pieniężnej.

Nieruchomości

Warunki na rynku nieruchomości ulegną pogorszeniu w 2023 r., jako że są to aktywa, które tracą zarówno na wysokich stopach procentowych, jak i słabym wzroście gospodarczym. Rynek wtórny będzie bardziej atrakcyjny od pierwotnego ze względu na lepsze wyceny, a największy popyt wystąpi w sektorze nieruchomości komercyjnych, szczególnie logistycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane