Czechy: Petr Pavel nowym prezydentem

  • PAP
opublikowano: 28-01-2023, 18:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zgodnie z sondażami w drugiej turze wyborów prezydenckich w Republice Czeskiej pewnie wygrał emerytowany generał Petr Pavel. Głosowało na niego 58,32 proc. wyborców, zaś na Andreja Babiša 41,67 proc.

Milan Jaros

Premier Petr Fiala pogratulował zwycięzcy i wyraził wiarę w owocną współpracę. Pavel, według Fiali, jest tym, który potrafi rozwiązywać konflikty, a nie je rozpalać. „To jest bardzo ważne dla naszej przyszłości” – powiedział premier.

„Jestem gotów do pracy. Sukces mojej prezydentury uznam za nasz wspólny sukces” – powiedział Pavel i zaprosił wszystkich współobywateli do współpracy oraz wyraził nadzieję, że wspólnie uda się rozwiązać problemy, w szczególności przezwyciężyć konfrontację polityczną.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 70,25 proc., czyli nieco więcej niż w pierwszej, kiedy do urn poszło 68,24 proc. Oficjalne wyniki zostaną podane we wtorek przez Państwową Komisję Wyborczą. Od 1 do 10 lutego przebieg i wyniki obu tur wyborów można zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane