Czerwińska: Polska jest finansowo przygotowana na „twardy” brexit

opublikowano: 22-01-2019, 08:01

Jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu, Polska jest do tego finansowo przygotowana, powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Rząd stworzył w tegorocznym planie finansowym bufor wysokości 1,05 mld zł, który pozwoliłby skompensować negatywne skutki dla budżetu Unii Europejskiej wynikające z brexitu bez porozumienia, wyjaśniła minister.

Teresa Czerwińska
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska Fot. Marek Wiśniewski

- Nasz budżet jest przygotowany na zarówno na uporządkowany brexit jak i na taki bez porozumienia – powiedziała Czewińska w wywiadzie dla Bloomberga.

Zapewniła, że nie ma żadnego „poważnego ryzyka” dla gospodarki Polski nawet w przypadku „twardego” brexitu.

Czerwińska zadeklarowała gotowość Polski do udziału w wynikającym z brexitu uzupełnieniu kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 10 mld EUR, gdyby była taka potrzeba.

- Jest szansa na umocnienie naszej roli w EBI – powiedziała minister dodając, że widzi konstruktywną postawę wśród przedstawicieli krajów we władzach banku wobec planów Polski.  

Czerwińska przyznała, że tempo wzrostu gospodarczego spadnie w tym roku, m.in. z powodu wyczerpania rezerw rynku pracy. Aby wspierać wyższy wzrost i ożywić inwestycje rząd chce redukować podatki, powiedziała minister. Zadeklarowała, że analiza działań stymulacyjnych będzie gotowa w ciągu najbliższych tygodni. Nie spowodują one jednak zmiany wysokości tegorocznego deficytu budżetowego, zapewniła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu