Czy rower może być kosztem uzyskania przychodu

opublikowano: 02-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rower może być zaliczony do wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu, jeśli jest wykorzystywany na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czy rower może być kosztem podatkowym?
  • kiedy rower można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?
  • czy firma może odliczyć cały podatek VAT zapłacony podczas nabycia roweru?

W dobie rosnących cen samochodów osobowych i paliwa oraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz więcej właścicieli firm sięga po tani w codziennym użytkowaniu rower, który jest ciekawą alternatywą dla czterech kółek. Dodatkową korzyścią dla przedsiębiorstwa jest możliwość ujęcia go w kosztach podatkowych - również wtedy, kiedy podmiot posiada samochód firmowy.

Stanowisko izby skarbowej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”, o ile nie należą one do wyłączeń wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy. Rower nie znajduje się w katalogu kosztów, których nie można zaliczyć do wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zatem - co do zasady - może stanowić koszt podatkowy.

Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBI/1/415-95/13/SK), według której „przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu, jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”. Przy czym, w razie wątpliwości fiskusa co do zaliczenia roweru do kosztów podatkowych, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nabyciem roweru a osiągniętym przychodem.

Brak limitu odliczenia VAT

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują rower do celów związanych z prowadzoną działalnością, mają możliwość odliczenia całego podatku od towarów i usług (VAT) zapłaconego przy nabyciu roweru. Wynika to z faktu, że nie jest on traktowany jako pojazd samochodowy. Dlatego wydatki na zakup roweru nie podlegają limitom w odliczaniu VAT, związanym z zakupem aut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane