Dane o deficycie handlowym i prognoza Pfizera wywołały nerwowość na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-02-2006, 16:03

Kolejny rekord w deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych i rozczarowująca prognoza Pfizera wymusiły spadki w pierwszych minutach handlu na amerykańskich giełdach. Korzystając z początkowej przeceny do ataku przeszli kupujący, co zaowocowało odbiciem wskaźników na NYSE. Radość trwała jednak krótko i blue chipy szybko wróciły pod kreskę.

Kolejny rekord w deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych i rozczarowująca prognoza Pfizera wymusiły spadki w pierwszych minutach handlu na amerykańskich giełdach. Korzystając z początkowej przeceny do ataku przeszli kupujący, co zaowocowało odbiciem wskaźników na NYSE. Radość trwała jednak krótko i blue chipy szybko wróciły pod kreskę. Spółki technologiczne od poczatku są notowane po ujemnej stronie rynku.

Wydarzeniem dnia na Wall Street jest publikacja danych i deficycie handlowym. W grudniu jego wartość wzrosła do 65,7 mld USD z 64,7 w listopadzie. Ekonomiści oczekiwali wartości o 700 mln niższej. W całym minionym roku deficyt sięgnął poziomu 726 mld USD i był to już czwarty rok rekordowego deficytu. Istotną informacją jest przy tym niemal 12-proc. spadek deficytu w handlu z Chinami Dane makro z miejsca osłabiły dolara, który zaczął silnie tracić do euro i jena.. To z kolei dobra informacja dla eksporterów.

Nastroje na parkietach popsuła dodatkowo prognoza finansowa giganta farmaceutycznego, koncernu Pfizer. Firma poinformowała, że oczkuje zaledwie 2 USD zysku na akcję w tym roku, co jest wartością poniżej oczekiwanej przez analityków. Kurs akcji spada o około 2 proc.

Na wartości tracą papiery Oracle. Po czwartkowej sesji producent oprogramowania poinformował o zamiarze zwolnienia 2 tys. pracowników i prognozie na obecny i przyszły kwartał „zaledwie” zgodnej z szacunkami analityków.

Z kolei niemal 10-proc. wzrostem mogą pochwalić się papiery Visteona. Producent części samochodowych osiągnął w minionym kwartale 1,34 mld USD zysku w czym ogromny udział miała sprzedaż kilku zakładów. Firma ogłosiła równocześnie podniesienie tegorocznej projekcji wyniku finansowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane