Decyzja o imporcie węgla z Australii w rękach chińskich firm

KZ, Bloomberg
opublikowano: 10-01-2023, 07:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chińskie firmy muszą zdecydować, czy wznowić import australijskiego węgla, powiedział ambasador Chin w Australii, zaprzeczając jakiemukolwiek embargo na zakupu węgla od tego kraju.

Ambasador Xiao Qian powiedział na konferencji prasowej we wtorek w Canberze, że „nie ma czegoś takiego” jak oficjalne sankcje na australijski eksport. Zamiast tego Xiao powiedział, że chińskie firmy mogły wahać się przed utrzymaniem istniejących relacji handlowych, ponieważ stosunki między Pekinem a Canberrą uległy pogorszeniu.

„Kiedy poprawimy nasze relacje, gdy będziemy je rozwijać, powrócimy do normalnego rodzaju stosunkow” – powiedział Xiao.

Australia jest jednym z kilku krajów, w których zakupy kluczowych produktów przez drugą co do wielkości gospodarkę świata wyschły bez żadnego szerokiego ogłoszenia ani wyjaśnienia ze strony Pekinu. Chiński import australijskiego węgla, jęczmienia, owoców morza i innych produktów spadł do niezauważalnego po wezwaniu ówczesnego premiera Scotta Morrisona w kwietniu 2020 r. do międzynarodowego dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19.

Przed tygodniem pojawiły się spekulacje na temat planów wznowienia przez Chiny importu węgla z Australii, co skutkowało znacznym wzrostem ceny akcji JSW.

Agencja Bloomberg poinformowała w minioną środę, że chińskie władze debatują nad wznowieniem importu z Australii po dwuletnim zakazie. Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform przeprowadziła we wtorek rozmowy w sprawie propozycji zezwolenia czterem głównym importerom — China Baowu Steel Group Corp., China Datang Corp., China Huaneng Group Co. i China Energy Investment Corp. — na dokonanie nowych zakupów w tym roku, wynika z anonimowych wypowiedzi osób zaznajomionych ze sprawą.

W czwartek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że China Energy Investment Corp. kupiła co najmniej dwie dostawy z Australii i może kupić nawet cztery ładunki. Węgiel dotrze do Chin w lutym.

Według dwóch informatorów Bloomberga takżę China Baowu Steel Group Corp. prowadzi obecnie rozmowy w sprawie zabezpieczenia dostaw na nadchodzące miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane