JSW mocno w górę. Chińczycy wznowią import z Australii?

opublikowano: 04-01-2023, 11:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania JSW pozytywnie zareagowały na spekulacje o planach wznowienia przez Chiny importu węgla z Australii.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • dlaczego Chiny rozważają wznowienie importu z Australii,
  • jakie miałoby to konsekwencje dla JSW,
  • ile kosztowałaby spółkę podwyżka płac o 25 proc.

Walory jastrzębskiej spółki drożeją o 5-6 proc., czemu towarzyszą najwyższe na GPW obroty.

Odwraca się więc zanotowany wczoraj spadek kursu będący następstwem zgłoszenia przez związki żądania podwyżek płac o 25 proc.

Agencja Bloomberg poinformowała w środę, że chińskie władze debatują nad wznowieniem importu z Australii po dwuletnim zakazie. Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform przeprowadziła we wtorek rozmowy w sprawie propozycji zezwolenia czterem głównym importerom — China Baowu Steel Group Corp., China Datang Corp., China Huaneng Group Co. i China Energy Investment Corp. — na dokonanie nowych zakupów w tym roku, wynika z anonimowych wypowodzi osób zaznajomionych ze sprawą.

Chiny, wcześniej główny konsument węgla z Australii, wprowadziły nieoficjalny zakaz pod koniec 2020 r., gdy stosunki między Canberrą a Pekinem popsuły się po tym, jak Australijczycy wezwali do przeprowadzenia niezależnego badania pochodzenia koronawirusa.

Władze w Chinach rozważały złagodzenie ograniczeń dotyczących australijskiego węgla w lipcu ubiegłego roku, ponieważ nie chciano, aby powtórzyły się powszechne niedobory energii elektrycznej z 2021 r. Istnieją również obawy, że europejskie ograniczenia dotyczące rosyjskich surowców mogą zwiększyć konkurencję o węgiel ze strony kluczowych dostawców Chin, takich jak Indonezja.

Jakub Szkopek, analityk Erste, uważa że ewentualne ponowne wznowienie importu do Chin pomoże podnieść ceny węgla koksowego z Queensland, który jest benchmarkiem dla cen w JSW. Specjalista szacuje jednocześnie, że podwyżka płac o 25 proc. w grupie kosztowałaby 1,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane