Diamenty są najlepszym przyjacielem...inwestora

WST, CNBC
opublikowano: 04-04-2012, 10:57

Diamenty są atrakcyjną alternatywą dla inwestorów chcących zdywersyfikować portfele. W minionym roku zdrożały mocniej od złota.

Wynika to z faktu, że ich wyceny nie są zależne od innych aktywów, w tym przede wszystkim od zmian na rynku surowcowym i akcji, ocenia David Riedel, prezes Riedel Research Group.

Zobacz więcej

Tygodniowa zmiana indeksu cen diamentów (diamonts.net)

W ciągu ostatniej dekady wzajemne korelacje aktywów wzrosły prawie dwukrotnie, jednak diamenty wykazywały bardzo niskie powiązania, co podnosi ich atrakcyjność, jako alternatywny cel inwestycyjny.

Diamenty nie mają praktycznie żadnych korelacji z niczym – towarami, złotem, rynkami kapitałowymi – tłumaczy Ridel.

W 2011 r. indeks RAPI (RapNet Diamond Index) odnoszący się do jednokaratowych oszlifowanych diamentów wzrósł o 19 proc. podczas gdy złoto zyskało 10 proc.

Z uwagi na ograniczenie dostaw oczekuje się dalszego wzrostu notowań diamentów w najbliższych latach – wskazuje Riedel.

Szacuje się, że do 2015 r. popyt na diamenty zwiększy się o 50 proc. i będzie napędzany przez rynki w USA (40 proc. globalnych zakupów diamentów), Chinach i Indiach. W tym samym okresie ich produkcja wzrośnie jedynie o 24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Diamenty są najlepszym przyjacielem...inwestora