Dlaczego podwyżki stóp Fedu zaszły za daleko i czym to grozi

Stopy Fedu przekroczyły stopę neutralną, a to grozi nastaniem dekoniunktury, ostrzega Barry Bannister z banku inwestycyjnego Stifel.

Po raz pierwszy od okresu sprzed kryzysu finansowego główna stopa procentowa w USA znalazła się powyżej stopy neutralnej, zauważa w ostatnim raporcie Barry Bannister, główny strateg rynku akcji Stifela. Jego zdaniem koszt pieniądza jest o 50 punktów bazowych za wysoki jak na obecną fazę cyklu, a to może mieć opłakane skutki. W jaki sposób specjalista doszedł do tego wniosku? Porównał główną stopę procentową Fedu (a w latach 2009-2015 tzw. shadow rate – stopę, która pokazuje, jak programy skupu aktywów wpłynęłyby na koszt pieniądza, gdyby mógł być on ujemny) ze stopą neutralną (ta ostatnia, wyliczana na podstawie modelu Laubacha-Williamsa, to teoretyczna stopa, przy której wzrost PKB byłby w danych warunkach zgodny z długoterminowym trendem, a inflacja sięgałaby celu Fedu).

Różnica obu stóp utrzymuje się od dekad w tendencji spadkowej, co oznacza, że w kolejnych cyklach coraz niższe maksima wskazują na dojście stóp Fedu do punktu, kiedy zbyt restrykcyjna polityka tłumi ekspansję gospodarczą. Właśnie o tym świadczy każdorazowe dojście tej różnicy do górnego ograniczenia tendencji, a tym razem koszt pieniądza znalazł się jeszcze o 50 punktów bazowych powyżej niej. To zapowiedź, że może dojść do powtórki z wydarzeń następujących po tym, jak współczynnik odbijał się od górnego ograniczenia tendencji i zaczynał spadać. Wnioski te niestety nie są pocieszające.

W następstwie pęknięcia bańki internetowej w 2000 r. stopa procentowa Fedu zanurkowała z pułapu o blisko 200 punktów bazowych przekraczającego stopę neutralną do pułapu o 400 punktów poniżej niej. Jednocześnie gospodarka USA wpadła w recesję, a rynek w bessę, w wyniku której S&P500 stracił 49 proc. Podobne wydarzenia miały miejsce, po tym jak w 2007 r. zaczęła załamywać się bańka na amerykańskim rynku nieruchomości. Schodzeniu stóp Fedu poniżej stopy neutralnej towarzyszyła ciężka recesja i spadek indeksu S&P500 o 56 proc.

„Biorąc pod uwagę tendencje z ostatnich dekad Fed już podniósł stopy do poziomu wywołującego recesję” – ostrzega Barry Bannister.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane