"Dolar będzie słabnąć..."

MD
opublikowano: 09-12-2009, 10:48

…co pomoże uzdrowić amerykańską gospodarkę, twierdzi Scott Mather z Pimco, największej na świecie firmy zarządzającej funduszami obligacji.

- Bójmy się, że dolar nie spadnie – napisał Mather w tekście, który ukazał się na stronie internetowej Pimco. – Słabnący stopniowo dolar może pomóc uzdrowić gospodarkę USA – dodał.

W jego ocenie, 10 proc. dewaluacja dolara może spowodować „impus inflacyjny” wysokości 0,25-0,50 proc. w kosztach życia w USA.

- Dlatego deflacja jest w krótkim terminie większym zagrożeniem niż inflacja – twierdzi Mather.

Dolarowy indeks, stosowany przez IntercontinentalExchange Inc. do zobrazowania zmian wartości amerykańskiej waluty wobec koszyka sześciu innych, spadł w tym roku o 6 proc.

Zdaniem Mathera, niezagrożone jest utrzymanie przez dolara statusu waluty rezerw.

- Jest niewiele realnych alternatyw – napisał. – Żadna inna waluta nie reprezentuje wielkości i płynności rynku, nie wspominając o stabilności politycznej i prawnej, niezbędnej do dorównania dolarowi jako walucie rezerw wynikającej z wolnego wyboru – dodał.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Dolar będzie słabnąć..."