Dotacje na rozwój umiejętności cyfrowych

opublikowano: 05-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Granty pomogą menedżerom unowocześnić w firmach modele biznesowe, kanały sprzedaży i obsługę klienta. W puli jest ponad 79 mln zł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie
  • Na co będzie można przeznaczyć granty

W czasie pandemii transformacja cyfrowa w MŚP znacznie przyspieszyła. Eksperci podkreślają, że wśród przedsiębiorców rośnie świadomość dotycząca korzyści, jakie dają technologie. Niestety, wskaźnik digitalizacji polskich firm jest nadal jednym z najniższych wśród krajów Unii Europejskiej. Z raportu Komisji Europejskiej „Digital Economy and Society Index”, wynika, że przedstawiciele biznesu znad Wisły zajmują czwarte miejsce od końca pod względem stosowania cyfrowych rozwiązań w działalności gospodarczej. To oznacza, że w kwestiach digitalizacji Polska wypada gorzej od kilku krajów o podobnym poziomie rozwoju, w tym m.in. Chorwacji i Słowacji.

Szefowie firm mogą rozwijać swoje kompetencje cyfrowe z pomocą dofinansowania pochodzącego z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi dla nich konkurs z grantami na szkolenia i usługi doradcze „Akademia Menadżera MŚP – kompetencje cyfrowe”. Pomoże on zdiagnozować potrzeby technologiczne firm i podniesie kwalifikacje pracodawców w tej dziedzinie.

– Firmy, które stosują lepsze praktyki zarządcze, są bardziej zaawansowane technologicznie, a także bardziej produktywne. Jednocześnie połowa polskich przedsiębiorców nie stosuje żadnych technik menedżerskich i zbyt wolno wprowadza ulepszenia w tej dziedzinie. Inwestycje w infrastrukturę, maszyny czy automatyzację to za mało. Aby firma w pełni skorzystała z wdrożonych technologii, niezbędne są przedsięwzięcia w rozwój kompetencji cyfrowych kadry zarządzającej – mówi Łukasz Marć, starszy ekonomista w Banku Światowym.

W konkursie mogą startować właściciele MŚP, kadra menedżerska, a także pracownicy, wobec których pracodawcy mają plany związane z awansem zawodowym.

– Dofinansowanie pokryje do 80 proc. kosztów projektu. Każdy beneficjent może otrzymać maksymalnie 150 tys. zł. W puli jest ponad 79 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje na usługi doradcze i szkoleniowe dostępne w Bazie Usług Rozwojowych. Wspomniane usługi pomogą zdiagnozować potrzeby przedsiębiorstwa w dziedzinie transformacji cyfrowej, w tym określić luki kompetencyjne i podnieść kwalifikacje menedżerów i pracowników – wyjaśnia Monika Jaworska, główny specjalista w departamencie rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.

Konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw. Dotychczas wzięło w nim udział 857 firm, które otrzymały dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 37 mln zł.

Usługi szkoleniowo-doradcze prowadzi kilku operatorów wybranych przez PARP. Wśród nich jest m.in. Krajowe Centrum Pracy.

– Konkurs jest odpowiedzią na szybko postępującą rewolucję przemysłową 4.0. Wiąże się ona nie tylko ze zmianami technologicznymi w firmach, lecz również z koniecznością modyfikacji modeli biznesowych, sposobów zarządzania firmami, kanałów sprzedaży i obsługi klienta. Transformacja cyfrowa jest kluczem do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw – podkreśla Tomasz Wołowicz, dyrektor projektów strategicznych w Krajowym Centrum Pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane