Dotacje przyspieszą inwestycje na Wschodzie

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Jeszcze w tym roku firmy MŚP z tzw. ściany wschodniej powinny podkręcić tempo wydawania funduszy unijnych.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju liczy na jeszcze większe zainteresowanie przedsiębiorców grantami z programu Polska Wschodnia. Od początku obecnej unijnej perspektywy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podpisała z przedstawicielami biznesu z tzw. ściany wschodniej 527 umów na dofinansowanie w wysokości 862 mln zł. Wśród wspartych inwestycji jest m.in. elektryczny wózek podnośnikowy i pierwsza w Europie internetowa platforma rekrutacyjna dla specjalistów IT, która wykorzystuje rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.

— Realizacja programu Polska Wschodnia (POPW) jest bardzo zaawansowana. W podpisanych do tej pory umowach z beneficjentami jest już 71 proc. pieniędzy przeznaczonych na POPW. Praktycznie zakończyliśmy zawieranie umów o dofinansowanie projektów dotyczących infrastruktury transportowej. Jeszcze w tym roku spodziewamy się znaczącego postępu w wykorzystaniu funduszy unijnych przez przedsiębiorców. Istotne będzie również terminowe rozliczanie wydatków związanych z realizacją wspartych inwestycji — mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor departamentu programów ponadregionalnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Do 14 czerwca parki technologiczne, akceleratory i inkubatory mogą brać udział w konkursie z poddziałania 1.1.1 POPW („Platformy startowe dla nowych pomysłów”). PARP wybierze najwyżej oceniane instytucje i podpisze z nimi umowy — prawdopodobnie w trzecim kwartale. Tzw. animatorzy platform będą wspierać młode spółki ze Wschodu m.in. w rozwijaniu pomysłów biznesowych. Natomiast od 29 maja firmy MŚP, które chcą wdrażać własne lub zakupione wyniki prac B+R, będą mogły powalczyć o dotacje z działania 1.3.1 POPW („Wdrażanie innowacji przez MSP”). Budżet naboru wynosi 150 mln zł, z czego 100 mln zł przeznaczone jest dla spółek, które lokują inwestycje w miastach średniej wielkości. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu