Czytasz dzięki

Dow Jones IA zapikował o 961 pkt na otwarciu

opublikowano: 24-02-2020, 15:35

Spełniły się pesymistyczne prognozy sugerowane przez notowania kontraktów terminowych i poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach rozpoczęła się mocnymi spadkami indeksów. Wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA na otwarciu opadł aż o 961 pkt. (3,3 proc.). Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 2,4 proc. zaś technologiczny Nasdaq stracił 3,6 proc.

Skala przeceny na otwarciu jest największa od sierpnia 2019 r.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Powodem wyprzedaży akcji jest ponowny wzrost obaw związanych z epidemią koronowirusa, i jej przełożeniem na wyniki spółek oraz całą globalną gospodarkę.

Inwestorzy odwrócili się w ostatnich dniach od bardziej ryzykowanych aktywów, kierując się w stronę tzw. bezpiecznych przystani. Jak choćby w przypadku złota, które w poniedziałek weszło na poziomy cenowe nie widziane od siedmiu lat. 

Z kolei pogłębieniu uległa inwersja między rentownościami 3-miesięcznych i 10-letnich obligacji amerykańskiego skarbu. Odwrócenie krzywej jest klasycznym znakiem recesji.

Spośród dotkniętych najmocniej przeceną spółek, są m.in. banki silnie uzależnione od poziomu rentowności papierów dłużnych jak w przypadku Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Wells Fargo oraz Morgan Stanley.

Mocno dostaje się też przewoźnikom lotniczym, którzy zmuszeni zostali do znaczącej redukcji liczby połączeń i zmniejszenia pojemności.

W segmencie spółek technologicznych bolesna korekta jest udziałem przedstawicieli sektora producentów chipów i pamięci, którzy są mocno uzależnieni od chińskiego rynku. Tanieją m.in. udziały Apple, AMD czy Microna.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy