Draghi: MMT to temat w gestii rządów, nie banków centralnych

opublikowano: 24-09-2019, 08:42

Stojący na czele Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi stwierdził, że Rada Prezesów powinna być otwarta na takie pomysły, jak Nowoczesna Teoria Monetarna (MMT). Jego zdaniem, są one jednak bliższe polityce fiskalnej i powinny być wdrażane i adoptowane przez rządy.

Draghi odniósł się w ten sposób do pieniędzy z tzw. helikopterów i najlepszych sposobów kierowania funduszy do gospodarki w sposób, który pomaga w zwalczaniu nierówności. Swoją wypowiedzią nawiązał też do MMT i niedawnego artykułu byłego wiceprezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Stanleya Fischera - doradcy w doktoracie Draghiego - który powiedział, że banki centralne powinny „wpłacać pieniądze” bezpośrednio w ręce wydawców z sektora publicznego i prywatnego”.

Mario Draghi, szef EBC
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef EBC fot. Bloomberg

Są to obiektywnie patrząc całkiem nowe pomysły - powiedział Draghi. Nie zostały one omówione przez Radę Prezesów. Powinniśmy na nie spojrzeć, ale nie zostały przetestowane – dodał szef EBC.

Draghi podkreślił, że działania opierają się na decyzjach dotyczących dystrybucji, a to nie jest zagadnienie dla polityki pieniężnej.

Przyglądając się dokładniej, można zauważyć, że należy rozdzielić pieniądze na jeden lub drugi podmiot, co zwykle jest zadaniem fiskalnym. To decyzja rządu, a nie banku centralnego ... To polityczny sposób zarządzania tymi pomysłami musi zostać rozwiązany – wyjaśnił Draghi.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu