Dramatyczny spadek zaufania niemieckich inwestorów

opublikowano: 18-06-2019, 16:09

Przedstawiona przez Bundesbank prognoza spadku PKB w drugim kwarale pogorszyła mocno nastroje niemieckich inwestorów.

Indeks pokazujący ocenę perspektyw następnych sześciu miesięcy spadł z minus 2,1 w maju do minus 21,1 w czerwcu. To dużo niżej niż minus 5,9 prognozowane przez ekonomistów. Spadek indeksu pokazuje  rosnący szybko pesymizm wśród niemieckich inwestorów po  zaskakująco dobrym pierwszym kwartale.

- Rośnie niepewność dotycząca przyszłego rozwoju globalnej gospodarki – powiedział Achim Wambach, szef instytutu ZEW. - Intensyfikacja konfliktu między USA i Chinami oraz rosnące zagrożenie konfliktem militarnym na Bliskim Wschodzie, a także większe prawdopodobieństwo brexitu bez umowy, to wszystko rzuca cień na perspektywy globalnej gospodarki – dodał. 

Bank centralny Niemiec informował niedawno, że spodziewa się niewielkiego spadku PKB w drugim kwartale z powodu wygaśnięcia jednorazowych czynników, które przełożyły się na wzrost w okresie pierwszych trzech miesięcy roku. W pierwszym kwartale PKB Niemiec rósł o 0,4 proc. Najmocniej przyczynił się do tego wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz aktywniejszy dzięki dobrej pogodzie sektor budownictwa.

Tzw. szybki odczyt dynamiki PKB Niemiec w drugim kwartale zostanie podany 14 sierpnia. Prognoza rynkowa to spadek o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane