Droga energia zatrzyma produkcję części leków generycznych w Europie?

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 28-09-2022, 10:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejscy producenci leków generycznych zaniepokojeni wysokimi cenami energii ostrzegają, że mogą zawiesić produkcję części tanich medykamentów. Stowarzyszenie zaapelowało do UE o bardziej elastyczne ceny leków – pisze agencja Reuters.

Lobby producentów leków generycznych w Europie - Medicines for Europe składające się z największych graczy - Teva, Novartis, Sandoz czy Fresenius SE przesłało we wtorek list otwarty do ministrów zdrowia i energii państw wchodzących w skład Unii Europejskiej z apelem dotyczącym wysokich cen energii.

W przesłanym piśmie, które trafiło również do Komisji Europejskiej, producenci leków generycznych tłumaczą, że rachunki za energię elektryczną wzrosły w niektórych zakładach nawet dziesięciokrotnie, a surowców potrzebnych do produkcji podskoczyły od 50 proc. do 160 proc.

Jednocześnie stowarzyszenie zwróciło się do krajowych organów ds. zdrowia z prośbą o większą elastyczność cenową leków.

- Możemy przerwać produkcję może trzech, może pięciu produktów z powodu bezpośredniego i pośredniego wpływu rosnących kosztów energii”, powiedziała Elisabeth Stampa, szefowa Medichem SA.

Jak twierdzą producenci, główny problem koncentruje się na reżimie cenowym. Leki generyczne produkowane są głównie przez tanich producentów, po cenach ustalonych przez krajowych regulatorów, którzy często zaniżają ceny leków.

Generyki stanowią około 70% wszystkich leków wydawanych w Europie, wiele z nich ma na celu leczenie poważnych schorzeń, takich jak infekcje czy nowotwory, ale według grupy lobbingowej stanowią tylko 29% wydatków na leki w regionie – pisze agencja Reuters.

Niekorzystna sytuacja związana z wysokimi cenami energii na Starym Kontynencie może zatrzymać ogłoszony niedawno plan rozwoju produkcji leków generycznych w Europie, co pozwoliłoby na większą niezależność regionu, który w okresie pandemii COVID-19 mierzył się z gigantycznymi niedoborami spowodowanymi problemami w łańcuchu dostaw i brakiem wystarczającej ilości lokalnych producentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane