Novartis wydzieli Sadoza, by stworzyć giganta branży generycznej w Europie

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 25-08-2022, 10:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Novartis AG zamierza stworzyć europejskiego lidera leków generycznych. W tym celu zamierza wydzielić jednostkę Sadoz, która ma zająć się produkcją tych medykamentów - pisze Bloomberg.

Novartis
Novartis
Stefan Wermuth

Posunięcie, ogłoszone w czwartek przez Novartis było długo oczekiwane szczególnie przez akcjonariuszy. Firma rozpoczęła przegląd swojej jednostki Sandoz w październiku ubiegłego roku.

Chociaż jednostka odpowiada za prawie jedną piątą sprzedaży Novartis (52,9 mld USD), pozostają pytania dotyczące jej perspektyw na przyszłość. W czasie pandemii, kiedy przez zachowywanie dystansu społecznego mniej osób chorowało na grypę i przeziębienia, Novartis odnotował mniejsze przychody. Jak zauważa Bloomberg, nawet po zniesieniu ograniczeń, Sandoz nadal pozostawał w tyle za innowacyjną stroną działalności Novartis.

– Wierzymy, że ta decyzja leży w najlepszym interesie naszych akcjonariuszy. Ten ruch zakończy drogę Novartis do stania się skoncentrowaną innowacyjną firmą medyczną – powiedział dyrektor generalny Vasa Narasimhana Novartis.

Legi generyczne to odpowiedniki oryginalnych produktów, których ochrona patentowa już wygasła, lub nikt o nią się nie stara. Zawierają one identyczne składniki i substancje czynne jak oryginały.

Akcje Novartisu w Zurychu wzrosły w czwartek rano o 0,5 proc. Na tamtejszej giełdzie notowany będzie również Sandoz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane