Druga runda kryzysu wisi nad Europą

opublikowano: 08-09-2020, 22:00

Złe dane za drugi kwartał to już historia, ale droga do ożywienia będzie długa. Więcej będzie wiadomo pod koniec roku.

Od momentu wprowadzania gospodarczych lockdownów w państwach Unii Europejskiej wiadomo było, że uderzy w nie kryzys gospodarczy. Wtorkowe dane Eurostatu obrazują szczegóły tej recesji. W strefie euro PKB w II kw. spadło o 11,8 proc. względem I kw., a zatrudnienie spadło o 2,9 proc. W całej UE spadek wyniósł, odpowiednio, 11,4 proc. oraz 2,7 proc. W obu kategoriach to najsilniejsze zniżki tych wskaźników od początku regularnych pomiarów w 1995 r.

Wydatki na konsumpcję w UE spadły między kwietniem a czerwcem o 12 proc., nakłady brutto na środki trwałe — o 15,4 proc., eksport — o 18,8 proc., natomiast import o 17,8 proc. Najgorzej sytuacja wyglądała w Hiszpanii, gdzie gospodarka skurczyła się aż o 18,5 proc. Tylko nieco lepiej było w Chorwacji i na Węgrzech, gdzie PKB spadł o, odpowiednio, 14,9 proc. i 14,5 proc. Najłagodniej kryzys obszedł się z Finlandią, której gospodarka zmniejszyła się jedynie o 4,5 proc. W tym zestawieniu Polska plasuje się w środku stawki z PKB na poziomie -8,9 proc. Dla porównania: gospodarka USA spadła w II kw. o 9,1 proc. Informacje, choć straszne, są już historyczne.

— Załamanie w wydatkach konsumentów i inwestycji prywatnych były głównym czynnikiem powodującym spadek PKB w okresie lockdownu. Konsumpcja zmniejszyła się o 12,4 proc., po zniżce na poziomie 4,5 proc. w I kw. Inwestycje netto spadły o 17 proc., po spadku o 5,2 proc. w I kw. To ponure liczby, ale to także bardzo stara wiadomość. Wiemy, że PKB teraz odbija, nawet jeśli droga do pełnego ożywienia będzie długa — zaznacza Claus Vistesen, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics.

Aby w pełni ocenić tempo odbicia gospodarczego w UE, trzeba poczekać przynajmniej do końca roku.

— Podczas gdy ożywienie w sierpniu straciło na szybkości, odbicie od kwietniowych minimów wystarczy, aby w III kw. nastąpił zawrotny wzrost PKB. Dane za III kw. nie powiedzą nam jednak zbyt wiele o dynamice wzrostu w tym okresie. Więcej będzie wiadomo o skoku aktywności związanym z ponownym otwarciem gospodarek, który miał miejsce w II kw. — uważa Bert Colijn, starszy ekonomista ING Banku.

Dane Eurostatu dotyczą też sytuacji na rynku pracy, który przez następne miesiące będzie oczkiem w głowie polityków i ekonomistów na całym świecie. Spadek liczby zatrudnionych osób w II kw. wyniósł 2,9 proc. w strefie euro i 2,7 proc. w UE, co było najgorszym wynikiem w historii, jednak fala masowych zwolnień została powstrzymana przez warte setki miliardów euro programy osłonowe. W ujęciu godzinowym zatrudnienie spadło w strefie euro aż o 12,8 proc. i o 10,7 proc. kw./kw.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane