Dudley: spadki na rynkach akcji bez znaczenia

opublikowano: 08-02-2018, 20:21
aktualizacja: 08-02-2018, 20:23

Dotychczasowe spadki kursów na rynku akcji nie są zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki, uważa William Dudley, szef Fed w Nowym Jorku.

- Niewielki spadek, który mamy dzisiaj na rynku akcji praktycznie nie ma wpływu na perspektywy gospodarcze, bo następuje po bardzo, bardzo długim wzroście cen przez ostatnie kilka lat – powiedział Dudley w CNBC.

William Dudley
Zobacz więcej

William Dudley Bloomberg

Przyznał jednocześnie, że gdyby spadki cen akcji były głębsze i trwały dłużej mogłyby wpłynąć na decyzje dotyczące wydatków podejmowane przez gospodarstwa domowe i firmy, a przez to wpłynąć na wzrost gospodarczy. 

W czwartek na amerykańskich rynkach akcji przeważa podaż, bo znów nasiliły się obawy większego niż zakładano zaostrzenia polityki monetarnej przez Fed w tym roku.
Dudley, który jest w tym roku głosującym członkiem FOMC określił przyjęcie trzech podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku jako „bardzo rozsądne założenie”.

- Jeśli gospodarka będzie wyglądać na mocniejszą, czy te trzy mogą zamienić się w więcej? Być może – zastrzegł.

Szef Fed w Nowym Jorku podkreślił jednak również, że bank centralny może wolniej podnosić stopy jeśli gospodarka będzie wyglądała na słabszą. Dudley zauważył jednak, że spowolnienie byłoby zaskoczeniem.

Zapytany, czy czwartkowy spadek rynku akcji jest jednorazowym zjawiskiem odpowiedział, że „teraz nikt tego nie wie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu