Economist: najmądrzejsze dzieciaki w Polsce, Finlandii i Korei

KŁ, The Economist
opublikowano: 21-08-2013, 17:14

„Najmądrzejsze dzieciaki na świecie: Jak się nimi stały”, to tytuł książki Amandy Ripley, która poświęciła w niej szczególne miejsce polskim uczniom i szkolnictwu. Brytyjski „The Economist” powołując się na nią chwali polski system edukacji za skok w wykształceniu społeczeństwa.

Polska w minionej dekadzie zrobiła niesamowity postęp w zakresie edukacji. Przez 2000 r. tylko połowa dorosłych mieszkańców wsi ukończyła podstawówkę. Obecnie naukach ścisłych w międzynarodowych rankingach polscy uczniowie wypadają lepiej od amerykańskich, (co zdaniem autorki jest najlepszą prognozą dla przyszłych zysków), i to pomimo o wiele niższych nakładów na ucznia.

Oprócz Polski Amanda Ripley szczególną uwagę zwróciła na fińskich uczniów oraz z Korei Południowej, którzy od lat zajmują czołowe miejsca w badaniach PISA (Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów).

By zrozumieć co jest kluczem do sukcesu, Ripley wysłała w ramach eksperymentu trzech amerykańskich nastolatków do szkół w Polsce, Finlandii i Korei Południowej. Okazało się, że wszędzie panowała dyscyplina, wymagania stawiane uczniom były wysokie, a sami uczniowie niezwykle poważnie podchodzili do nauki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, The Economist

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Economist: najmądrzejsze dzieciaki w Polsce, Finlandii i Korei