EIU: Najlepsze otoczenie dla biznesu w Danii, Polska na 37. miejscu

Polska Agencja Prasowa SA
27-03-2006, 19:57

Polska usytuowała się na 37. miejscu w rankingu 82 krajów z punktu widzenia atrakcyjnego otoczenia dla biznesu, opracowanego przez brytyjski ośrodek Economist Intelligence Unit (EIU) na lata 2006-10. Rangę kraju o najbardziej atrakcyjnym otoczeniu dla biznesu utrzymała Dania.

Polska usytuowała się na 37. miejscu w rankingu 82 krajów z punktu widzenia atrakcyjnego otoczenia dla biznesu, opracowanego przez brytyjski ośrodek Economist Intelligence Unit (EIU) na lata 2006-10. Rangę kraju o najbardziej atrakcyjnym otoczeniu dla biznesu utrzymała Dania.

W rankingu za lata 2001-05, obejmującym 62 państwa, Polska zajęła miejsce 38.

Analitycy EIU przyznali Polsce 7,14 pkt wobec przeciętnej 6,80 pkt. W latach 2001-05 Polska uzyskała 6,64 pkt wobec przeciętnej 6,33 pkt.

82 kraje uwzględnione w rankingu EIU wytwarzają 98 proc. globalnego PKB, handlu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

W krótkim komentarzu EIU zauważa, iż w Polsce występuje stosunkowo silny opór przeciwko dalszym wolnorynkowym reformom i że w rankingu atrakcyjnego otoczenia wyprzedziło ją siedem krajów, które wraz z nią weszły do UE w 2004 roku.

Polskę wyprzedzają: Estonia (miejsce 20), Słowacja (24), Czechy (27), Słowenia (31), Węgry (33), Łotwa (34), Litwa (35).

Spośród krajów postkomunistycznych, uwzględnionych w rankingu, Polska wyprzedza Bułgarię (43), Rumunię (48), Chiny (50), Serbię i Czarnogórę (61), Rosję (62), Ukrainę (68).

Rangę kraju o najbardziej atrakcyjnym otoczeniu dla biznesu utrzymała Dania. Na drugie miejsce awansowała Finlandia (z szóstego w latach 2001-05). W. Brytania z miejsca czwartego spadła na siódme, a USA z piątego na ósme. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Kanada (3), Singapur (4), Holandia (5), Irlandia (6), Szwajcaria (9) i Hong-Kong (10).

"Dążenie do członkostwa w UE było siłą napędową reform w większości krajów postkomunistycznych, ale bodziec do reform słabnie po tym, jak kraje te stają się członkami UE. Opór wobec reform jest w szczególności silny w Polsce - największym spośród nowych krajów UE. Polska tkwi na 37. miejscu, w tyle za wieloma swoimi mniejszymi konkurentami" - stwierdza raport EIU.

Raport zwraca uwagę na rozwarstwienie w 12 krajach eurostrefy, gdzie obok atrakcyjnych dla inwestorów krajów (Finlandia i Irlandia) znajdują się jedne z najmniej atrakcyjnych (Włochy, Grecja). EIU zauważa też, iż tempo reform w największych trzech krajach eurostrefy (Niemcy, Francja, Włochy) pozostaje daleko w tyle za krajami najwyżej wycenionymi.

W rankingu uwzględniono m.in. makroekonomiczną stabilizację, możliwości stwarzane przez rynek, stosunek rządu do prywatnej przedsiębiorczości, system podatkowy, rynek pracy, infrastrukturę, stosunek do zagranicznych inwestorów.

Ogółem model analityczny EIU uwzględnia 90 czynników pogrupowanych w 10 kategoriach i jest skorygowany ze względu na rozmiar kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / EIU: Najlepsze otoczenie dla biznesu w Danii, Polska na 37. miejscu