Eksport Chin wyhamowuje, spada nadwyżka handlowa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2021, 06:48

Listopad przyniósł spowolnienie eksportu Chin. Mocno za to wzrósł import co zmniejszyło nadwyżką handlową, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych Generalnego Urzędu Celnego, w listopadzie 2021 r. eksport Państwa Środka zwiększył się o 22 proc. w ujęciu rocznym. Choć to wynik wyższy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 19 proc. jednak zdecydowanie mniej niż miało to miejsce w październiku, kiedy to sprzedaż zagraniczna podskoczyła o 27,1 proc.

Mocno za to wzrósł import. W jego przypadku dynamika zwyżki wyniosła 31,7 proc. przy medianie prognoz na poziomie 19,8 proc. W październiku było to natomiast 20,6 proc.

W efekcie wartość nadwyżki handlowej zmniejszyła się do 71,72 mld USD. W październiku wynosiła ona 84,54 mld USD, zas prognoza mówiła o wartości 82,75 mld USD.

Eksperci podkreślają, że tak widoczna rozbieżność w skalach wzrostu między eksportem a importem jest wynikiem dramatycznego uzupełniania przez Chiny zapasów kluczowych towarów i elektroniki, z powodu wąskich gardeł w dostawach. Import węgla osiągnął najwyższy poziom w 2021 r. co wynikało z braku surowca na krajowym rynku, efektem czego był m.in. kryzys energetyczny i przerwy w dostawach prądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane