Eksport saudyjskiej ropy wzrósł do ośmiomiesięcznego szczytu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-02-2021, 15:52

Eksport ropy naftowej przez Arabię Saudyjską rósł w grudniu szósty miesiąc z rzędu osiągając najwyższy poziom od ośmiu miesięcy, informuje Reuters.

Zbiorniki ropy należące do koncernu Saudi Aramco
Zbiorniki ropy należące do koncernu Saudi Aramco
fot. Bloomberg

Przedstawione przez Joint Organisations Data Initiative (JODI) dane wskazują, że w ostatnim miesiącu 2020 r. Saudyjczycy dostarczali na międzynarodowy rynek średnio 6,459 mln baryłek ropy dziennie, co jest najwyższą wartością od kwietnia 2020 r. W listopadzie eksportowali 6,35 mln bpd.

Łącznie z produktami naftowymi eksport w grudniu wzrósł do 7,71 mln bpd.

Z kolei krajowe wydobycie surowca nieznacznie tylko się zmieniło osiągając poziom 8,98 mln bpd.

Arabia Saudyjski największe na świecie eksporter ropy, która de facto stoi na czele kartelu OPEC wraz z jego sojusznikami, w tym Rosją od stycznia 2017 r. prowadzą wspólną politykę ograniczania produkcji by zdjąć z rynku nadmiar ropy i w trwały sposób podnieść notowania surowca. Królestwo znad Zatoki Perskiej zobowiązało się dobrowolnie do zmniejszenia produkcji w lutym i w marcu o około 1 mln bpd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane