Ekspresowy transfer klientów DB Polska

opublikowano: 29-07-2018, 22:00

Przejęcie części biznesu od niemieckiego banku przez BZ WBK ma być bezbolesne dla 380 tys. klientów. Banki wypracowały innowacyjny model.

Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank Polska w pocie czoła przygotowują się do integracji zaplanowanej na czwarty kwartał. Fuzja prawna, operacyjna i migracja klientów zostanie przeprowadzona w jeden weekend.

NAJLEPSZY ADRES DLA ZAMOŻNYCH: Chcemy być wiodącym bankiem dla tej grupy klientów — twierdzi Patryk Nowakowski, dyrektor zarządzający Pionem Transformacji Cyfrowej w Banku Zachodnim WBK.
Fot. ARC

— Prawne włączenie wydzielonej części Deutsche Banku do Banku Zachodniego WBK, a właściwie już do Santander Bank Polska (będziemy po rebrandingu i zmianie nazwy), wyznaczy termin wpisu do KRS-u. Bezpośrednio po tym chcemy przenieść dane 380 tys. klientów i ich produkty do naszych systemów. To skomplikowana operacja, prowadzona w dużym reżimie czasowym, ale pracują nad nią najlepsi specjaliści z obu banków. Uzyskaliśmy już większość wymaganych zgód, w tym naszych akcjonariuszy oraz Komisji Nadzoru Finansowego na włączenie wydzielonej części DB Polska. Planujemy, że transakcja odbędzie się w IV kwartale tego roku, a nie, jak podano, we wrześniu — mówi Patryk Nowakowski, dyrektor zarządzający pionem Transformacji Cyfrowej w Banku Zachodnim WBK.

BZ WBK jest pierwszym bankiem w Polsce, który chce przeprowadzić fuzję w takim tempie. Zwykle instytucje potrzebują na przeprowadzenie operacji systemowych zdecydowanie więcej czasu niż dwa dni, ponieważ zabierają się za przygotowania do nich dopiero po integracji prawnej.

— Z myślą o wygodzie klientów, którzy przejdą do nas z DB Polska, zdecydowaliśmy się na nowatorskie podejście. Chcemy, aby od początku mogli korzystać z pełnej oferty i wszystkich rozwiązań, jakie im zaoferujemy. Wymagało to od zespołów obu banków wiele pracy i przygotowań, ale proces jest realizowany przez doskonałych specjalistów, ekspertów rynkowych w swoich dziedzinach, dlatego możemy sobie pozwolić na takie podejście — twierdzi przedstawiciel BZ WBK.

BZ WBK włączy wydzieloną część DB Polska. Dzięki temu wzmocni niektóre obszary biznesu — przede wszystkim private banking. Jak twierdzi przedstawiciel BZ WBK, model budowania relacji z zamożnymi klientami, który wypracował Deutsche Bank Polska, stanowi dla jego banku dużą wartość i chcą go nadal wykorzystywać. Do oferty BZ WBK zostaną także włączone wybrane produkty, takie jak kredyt dla profesjonalistów czy konto dla klientów private banking.

— Produkty i usługi zostaną przeniesione automatycznie. Klienci zostaną poproszeni jedynie o przejście prostego procesu aktywacji usług bankowości elektronicznej. Od tego momentu będą także mogli korzystać z naszej aplikacji mobilnej, szybkich przelewów zagranicznych opartych o blockchain (usługa Santander One Pay FX), portalu dla przedsiębiorców SantanderTrade — dodaje Patryk Nowakowski.

Szyld Deutsche Bank Polska nie zniknie z polskiego rynku — nadal będzie prowadził działalność w obszarze bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz utrzyma portfel hipotek walutowych, tym samym pozostając w rękach niemieckiego właściciela.

Ruszyły błyskawiczne przelewy

Błyskawiczne transakcje międzynarodowe to nowy standard płatności. Jako pierwszy w Polsce wprowadził je BZ WBK. Klienci Banku Zachodniego WBK mogą już płacić w standardzie SWIFT global payments innovation (SWIFT gpi). Innowacyjne rozwiązanie, opracowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), umożliwia realizację przelewów w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Zmorą przelewów zagranicznych, szczególnie poza Europę, jest czas. W transakcji uczestniczy kilka banków pośredniczących, z których każdy ma swój własny cykl rozliczeń transakcji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę różnice czasowe występujące między krajami na różnych kontynentach, zdarzają się przypadki nawet kilkudniowego oczekiwania na zaksięgowanie przelewu zagranicznego na rachunku odbiorcy.

— Czas to pieniądz i świat biznesu doświadcza tego w coraz większym stopniu, wraz ze wzrostem handlu międzynarodowego i przepływów w ramach zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niektórzy kontrahenci nie wyślą towaru, póki nie otrzymają płatności, a polska firma może potrzebować tego towaru tu i teraz, aby zrealizować duże zamówienia. Różnica kilku dni może oznaczać różnicę kilku milionów w przychodach. Dla nas jest ważne, żeby nasi klienci mogli te przychody księgować na swoich rachunkach jak najszybciej — mówi Juan de Porras, wiceprezes Banku Zachodniego WBK, zarządzający pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, cytowany w komunikacie.

Dzięki SWIFT gpi można śledzić drogę przelewów zagranicznych — od klienta aż do banku jego kontrahenta. BZ WBK ma też wgląd do informacji o pobranych przez tzw. banki korespondenckie opłatach bankowych i zastosowanych kursach walutowych. Na razie te informacje są udzielane klientom na ich prośbę, ale najprawdopodobniej już w I kw. 2019 r. zaczną być dostępne bezpośrednio w bankowości elektronicznej. BZ WBK jest pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadził SWIFT gpi, oraz pierwszym bankiem na świecie, który w tym standardzie płatniczym oferuje całościową obsługę przelewów zagranicznych w polskiej walucie.

— Obserwując, jak rozwija się sieć banków spełniających standard SWIFT gpi, szacuję, że w perspektywie najbliższych dwóch lat stanie się on globalnie obowiązującym standardem w realizacji płatności zagranicznych. W Banku Zachodnim WBK SWIFT gpi jest dostępny dla 16 walut i stopniowo zwiększamy liczbę walut dla płatności realizowanych w tym formacie — mówi Jarosław Loba z departamentu Globalnej Bankowości Transakcyjnej w BZ WBK.

OKIEM ANALITYKA

BZ WBK nie miał wyjścia

ANDRZEJ POWIERŻA, analityk Citi Handlowego

Sposób ekspresowego połączenia w dużym stopniu wynika z kształtu przejęcia — kupowana jest wydzielona część banku, a pozostała część pozostanie w Deutsche Banku Polska i nadal będzie obsługiwać klientów. W związku z tym, że następuje przejęcie biznesu bez systemów informatycznych, fuzja prawna i operacyjna muszą dojść do skutku w tym samym czasie. Taka struktura transakcji zniechęcała inne banki do udziału w przetargu i myślę, że to pomogło BZ WBK stosunkowo tanio kupić wydzieloną część DB Polska. Santander, właściciel BZ WBK, jest mistrzem konsolidacji. Dużym doświadczeniem może też pochwalić się sam BZ WBK.

Dzięki temu oba banki mogą sprostać wyzwaniu, jakim jest ekspresowa fuzja. Skorzystają na tym klienci, bowiem bank szybciej niż przy innych połączeniach skupi się na nich, a nie na integracji. Ciekawym wątkiem jest również zapowiadane rozłożenie planowanych kosztów integracji, wynoszących ok. 250 mln zł, na cztery lata. Biorąc pod uwagę to, że integracja zostanie przeprowadzona w IV kwartale tego roku, zastanawiam się, jakie koszty bank zamierza ponieść w latach 2020-21. Myślę, że to mogą być wydatki na aktywizację zmigrowanych klientów, którzy otworzyli rachunek w DB Polska wyłącznie z powodu zaciągnięcia kredytu walutowego w tym banku.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane