Czytasz dzięki

Emilewicz: w przyszłym tygodniu pakiet mieszkaniowy na posiedzeniu plenarnym Sejmu

  • PAP
opublikowano: 11-09-2020, 14:37

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się pakietem mieszkaniowym na posiedzeniu plenarnym - powiedziała PAP wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Do Sejmu trafił pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych i nowelizacja Prawa budowlanego przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. W przyszłym tygodniu posłowie mają rozpatrywać tzw. społeczną część pakietu. "Pierwsze czytanie pakietu mieszkaniowego w Sejmie w przyszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym" - zapowiedziała Emilewicz.

"Chcemy dać lokatorom możliwość wyboru między stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność" - mówiła we wtorkowej rozmowie z PAP wicepremier Emilewicz. Dzięki nowym przepisom, samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. "Uzyskają również merytoryczne – a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe – wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości" - zaznaczyła wicepremier.

Zdaniem minister jedną z istotniejszych zmian zaproponowanych w społecznej części pakietu mieszkaniowego jest umożliwienie uzyskania wynajmowanego lokalu na własność. Służyć temu mają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) - z "atrakcyjną ofertą czynszową", z możliwością dojścia do własności wynajmowanego lokalu. Będzie tu konieczny wkład partycypacyjny ze strony lokatora, na pokrycie co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy. SIM-y mają też oferować mieszkania bez dojścia do własności, z mniejszym udziałem pieniężnym - przypomniała Emilewicz.

Mają być też dostępne dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” także dla osób bez zdolności czynszowej - zaznaczyła. To opcja dla „stających na nogi” – dopłaty do czynszu również dla lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane