Emiraty chcą stworzyć sztuczną górę i zmienić klimat

opublikowano: 05-05-2016, 13:21

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozważają usypanie sztucznej góry w celu zmiany klimatu w regionie, informuje chińska agencja Xinhua.

Władze liczą na to, że sztuczna góra zmieni cyrkulację powietrza powodując powstawanie chmur i opadów deszczu. ZEA mają już doświadczenie w podobnych projektach. Zbudowały m.in. sztuczne wyspy. Zespół pracujący nad projektem wciąż szuka odpowiedniej lokalizacji dla góry. Musi także oszacować potrzeby techniczne i finansowe do jego realizacji.  

Dubaj
Bloomberg

Według innych źródeł, do współpracy w ocenie projektu władze ZEA zaprosiły amerykański University Corporation for Atmospheric Research (UCAR). Instytucja ma ustalić, jak wysoka ma być góra i jak nachylone ma mieć stoki, aby skutecznie wpływało to na pogodę w regionie. W ostatniej dekadzie UCAR był zaangażowany w projekt doprowadzenia do zmian lokalnego klimatu w górach Wyoming, którego celem było zwiększenie opadów śniegu o 10 proc. Roelof Bruintjes, naukowiec z UCAR podkreślił jednak w wypowiedzi dla mediów, że „budowa góry nie jest łatwa”.

ZEA nie wpadły jako pierwsze na pomysł budowy sztucznej góry. W 2009 roku niemiecki architekt Jakob Tigges zaproponował budowę góry wysokości 1000 metrów na przedmieściach Berlina.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, http://news.xinhuanet.com

Polecane