EON i Clever zbudują sieć ładowania aut od Norwegii do Włoch

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 10-11-2017, 07:15
aktualizacja: 10-11-2017, 07:17

Niemiecki koncern energetyczny EON i duński Clever zbudują sieć stacji szybkiego ładowania aut elektrycznych wzdłuż europejskich autostrad.

Projekt, który dostał 10 mln EUR wsparcia od Unii Europejskiej, przewiduje budowę początkowo 180 stacji między Norwegią i Włochami. Pierwsze mają zostać otwarte jeszcze przed latem przyszłego roku w Niemczech i Danii. Kolejne będą budowane w odległości co najmniej 180 km od siebie i mają pozwalać na przejechanie kontynentu.

- Musimy być gotowi na pojawienie się pojazdów elektrycznych na masową skalę – podkreślił Casper Kirketerp-Moller, prezes Clever, start-upu należącego do duńskich spółek energetycznych, zajmującego się stacjami ładowania aut elektrycznych. – Potrzebujemy infrastruktury i zmniejszenia obaw kierowców dotyczących możliwości pokonania dystansu. Brakuje nam wciąż sieci stacji ładowania łączącej miasta i kraje – dodał.

Projekt EON i Clever to nie jedyna taka inicjatywa w Europie. Volkswagen, BMW i Daimler, właściciel Mercedes-Benz, połączyły siły i zapowiedziały budowę sieci ok. 400 stacji ładowania aut elektrycznych do końca dekady.

Clever ma już 1500 stacji ładowania w Skandynawii i północnych Niemczech. Chce stworzyć nowy typ stacji przy autostradzie, w której będzie można naładować samochód elektryczny w zaledwie 20 minut. Stacja, na której będzie można zrobić przerwę na odpoczynek w podróży, ma mieć stanowiska na dwa do sześciu aut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / EON i Clever zbudują sieć ładowania aut od Norwegii do Włoch