EUR/USD powróci do spadków

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 13-01-2014, 00:00

Wroku 2013 euro zyskało w stosunku do pozostałych walut G-10. Naszym zdaniem, w najbliższych dwunastu miesiącach sytuacja ulegnie diametralnej odmianie.

Fundamentem pod oczekiwania, że dolar amerykański będzie w 2014 roku zyskiwać na wartości, jest kontynuacja poprawy koniunktury w USA. Przełoży się ona na szybszy, niż spodziewa się rynek, kres ery ilościowego luzowania i rozbudzi spekulacje o terminie pierwszej podwyżki stóp procentowych.

W poprzednich miesiącach, nawet w okresach, gdy dolar zyskiwał na wartości do walut surowcowych i emerging markets, euro pozostawało stabilne. To zasługa połączenia korzystnych wycen europejskich spółek i wypierania ze świadomości inwestorów groźby niewypłacalności Hiszpanii oraz Włoch. Kombinacja ta przełożyła się na gigantyczny napływ kapitału na europejskie rynki akcji, który potwierdzają też dane dotyczące bilansu płatniczego. Przestrzeń do kontynuacji tej tendencji została wyczerpana, a czynnik ten staje się wręcz niebezpieczny dla euro. Istnieje bowiem realna groźba, że poprawa koniunktury, która nie objęła przecież rynku pracy, okaże się zbyt chimeryczna, by spółki zanotowały poprawę wyników wystarczającą, by wyceny mogły sprostać oczekiwaniom inwestorów w stosunku do ich wyceny fundamentalnej. Kolejne oznaki krzepnięcia wzrostu w gospodarkach emerging markets stopniowo rozszerzać będą strumień kapitału płynący na ich giełdy. Jednak w najbliższych tygodniach jasne perspektywy polskiej polityki pieniężnej oraz reforma OFE, która uderza w notowania na GPW, nie predysponują złotego do aprecjacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EUR/USD powróci do spadków