Euro najbardziej preferowane w carry trade. To dla niego fatalna wiadomość (WYKRES DNIA)

Inwestorzy stosujący tzw. strategię carry trade coraz chętniej finansują zakupy wysoko oprocentowanych aktywów kredytem w euro, a to może wywrzeć dalszą presję spadkową na jego notowania.

Zobacz więcej

Stopy zwrotu ze strategii carry trade od dnia wyborów w USA, finansowanej kolejno w dolarze, euro i jenie Bloomberg

Od dnia wyborów prezydenckich za oceanem strategia zakupu koszyka wysoko oprocentowanych walut (tzw. carry trade) za dolara przyniosła 4,4 proc. straty, w związku ze spekulacjami że polityka Donalda Trumpa wesprze wzrost i inflację w USA. Ta sama strategia (oparta na kupnie walut Brazylii, Indonezji, RPA i Turcji), ale finansowana kredytem w euro, przyniosła 0,6 proc. strat. W przypadku finansowania w jenie pozwoliła tymczasem na osiągnięcie 4,1-procentowego zysku. Po wyraźnym osłabieniu japońskiej waluty w ostatnich tygodniach i wobec perspektywy zawirowań politycznych w Unii Europejskiej inwestorzy coraz chętniej zaczynają jednak upatrywać najlepsze źródło taniego finansowania nie w jenie, a w euro, donosi agencja Bloomberg.

- Ciężko znaleźć argumenty za wykorzystywaniem jena jako źródła finansowania. Sądzimy, że jen umocni się z obecnych pułapów. Można rozważać pozycje carry trade finansowane w euro – komentował w rozmowie z Bloombergiem Mitul Kotecha z banku Barclays.


Stopy zwrotu ze strategii carry trade od dnia wyborów w USA, finansowanej kolejno w dolarze, euro i jenie. Źródło: Bloomberg.

Według specjalisty jen może wręcz odegrać rolę bezpiecznego schronienia dla inwestorów europejskich. W ostatnich dniach notowania euro do dolara zbliżyły się na wyciągnięcie dłoni do 14-letniego minimum z 2015 r., co miało związek z rezygnacją premiera Włoch, wydłużeniem programu skupu aktywów przez EBC oraz obawami o wyniki przyszłorocznych wyborów we Francji, Niemczech i Holandii. Według niego pod presją mogą się jednak również znajdować waluty wysoko rentowne, a to ze względu na rosnące rentowności długu w USA. Od 9 listopada z funduszy rynków wschodzących wycofano 15,5 mld USD, oblicza Institute of International Finance.

Euro jest lepszą walutą do korzystnego finansowania zakupów aktywów, ponieważ Bank Japonii, w przeciwieństwie do EBC, doszedł już do granic łagodzenia polityki, dodawał w rozmowie z Bloombergiem Jeffrey Halley z Oanda Corp. Tymczasem według towarzystwa Schroders do zakupów wysoko rentownych walut należy wykorzystywać okresy ich przejściowego osłabienia, a transakcje finansować zarówno w euro, jak i w jenie. Do końca pierwszego półrocza 2017 r. jen umocni się do dolara o 2,7 proc. (co oznaczałoby najlepszy wynik spośród 17 głównych walut), podczas gdy euro osłabnie o 2,0 proc., wynika ze średniej prognoz zebranych przez Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Euro najbardziej preferowane w carry trade. To dla niego fatalna wiadomość (WYKRES DNIA)