Czytasz dzięki

Eurodolar znów przy 1,2 USD

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 01-09-2020, 22:00

Od początku tygodnia obserwujemy kolejną rundę podbicia podaży wokół amerykańskiej waluty.

Pretekstem do budowania pozycji krótkich na USD pozostaje Fed z ubiegłego tygodnia oraz wypowiedzi przedstawicieli FOMC. Modyfikacja założeń w stosunku do inflacji odbierana jest jako sygnał, iż amerykańska Rezerwa Federalna będzie długoterminowo wspierać rynki. Fed zasugerował, iż będzie tolerował dłuższe okresy wyższej inflacji, co wróży podtrzymanie niskich stóp procentowych/programów wsparcia w przyszłości. Eurodolar testuje ponownie okolice 1,20 USD, tj. najwyższe poziomy od maja 2018 r. Co ciekawe — relacji na EUR/ USD nie zdołały zmienić nawet niższe odczyty inflacyjne z Europy.

Ponadto słabszy USD nie oznacza obecnie podbicia układów risk-on w Europie. Indeksy giełdowe w strefie euro konsolidują, podczas gdy amerykańskie odpowiedniki wyznaczają ATH. Brak jest zauważalnej reakcji również na PLN, który oscyluje poniżej 3,7 USD/PLN. Krajowe dane, jak słabsze wskazanie PMI za sierpień, znów zepchnięte zostały na dalszy plan. Ponownie zastanawiający jest fakt tak znacznej polaryzacji rynkowej, co klasycznie generuje potencjał mocnych ruchów korekcyjnych. Na niekorzyść amerykańskiej waluty działa również niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi oraz obawy o popandemiczne odbicie gospodarcze w USA (w kontraście do optymistycznych wskazań z Chin).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO, analityk DM BOŚ

Polecane