Europa: nadal wzrosty po decyzjach banków centralnych

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 06-06-2002, 14:11

Europejskie giełdy całkowicie zlekceważyły utrzymanie stóp przez Bank Anglii i Europejski Bank Centralny. Decyzja ta była powszechnie oczekiwana. Zwyżkę indeksów nadal napędzają detaliści, koncerny naftowe i spółki IT.

Kurs Royal Ahold zyskał 5 proc. Największy na świecie dystrybutor żywności zapowiedział wyższą dynamikę zysku w II połowie roku. Rosną ceny akcji konkurencyjnych sieci Carrefour i Dixons Group.

Bank Goldman Sachs podwyższył prognozy tegorocznych wyników spółek paliwowych. Powodem jest wzrost szacowanej średniej ceny baryłki ropy z 20 do 23 USD w tym roku. W górę poszła wycena BP, Shella i Total Fina Elf. Wyjątkiem w sektorze jest norweski Statoil. To efekt wypowiedzi polskiego premiera, który zapowiedział, że nie kupimy tyle ropy, ile wcześniej uzgodniliśmy ze Statoil.

Zyskują udziałowcy SAP. Największy producent oprogramowania w Europie rośnie dzięki amerykańskiemu Oracle, który zapowiedział spełnienie kwartalnych prognoz.

Na niemieckiej giełdzie negatywnie wyróżniają się papiery samej Deutsche Boerse. Wycena giełdy spadła o 4 proc. po ujawnieniu planów sprzedaży akcji za 477 mln EUR.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: nadal wzrosty po decyzjach banków centralnych