Europejczycy z optymizmem patrzą na globalne porozumienie podatkowe

  • Paweł Makosz
opublikowano: 06-04-2021, 14:05

Europejscy urzędnicy dostali impuls ze strony USA w sprawie zakończenia prac nad globalnym porozumieniem harmonizacji podatków od osób prawnych oraz nałożenia bardziej efektywnych opłat na gigantów internetowych.

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen przedstawiła w ostatnim wystąpieniu argumenty za ujednoliceniem stawek podatkowych od osób prawnych. Dodatkowo zajmując stanowisko w sprawie nowych rozwiązań dotyczących tematu opłat dla największych firm cyfrowych.

Janet Yellen
Janet Yellen

Apel Yellen o wprowadzenie globalnej minimalnej stawki podatkowej dla firm spotkał się z ciepłym przyjęciem europejskich urzędników. Paolo Gentiloni, komisarz UE do spraw gospodarczych, poinformował, że jeszcze przed rozpoczęciem tego lata możliwe jest osiągnięcie kompromisu. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz nazwał propozycję "przełomem".

Wystąpienie Sekretarz Skarbu stanowi znaczący impuls dla trwających od lat rozmów, prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z około 140 krajami.

Kontrowersją jest jednak proponowana przez rząd Bidena 21 proc. stawka podatkowa. Europejscy urzędnicy uważają, że nie będzie ona punktem odniesienia w rozmowach, które skupią się na znacznie niższym procencie. Najprawdopodobniej będzie to 12,5 proc.

W sytuacji, gdy Wielka Brytania i Włochy goszczą odpowiednio Grupę Siedmiu i Grupę G-20, wzrósł również zapał do podjęcia tematu międzynarodowych reguł fiskalnych. Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że rozwiązanie jest "w zasięgu ręki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane