Europejskie giełdy notują zniżki

  • PAP
opublikowano: 20-11-2019, 09:52

Europejskie giełdy notują w środę zniżki. Inwestorzy negatywnie reagują na kolejne zaostrzenie relacji pomiędzy USA a Chinami, które może skomplikować prowadzone rozmowy handlowe obu stron - podają maklerzy.

W zachodniej Europie wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 0,2 proc. Tanieją akcje banków i spółek naftowych.

Enav zniżkuje na giełdzie w Mediolanie o 4,7 proc. po obniżeniu rekomendacji dla walorów tej spółki do "trzymaj" z "kupuj" przez analityków Equita.

Kingfisher traci na giełdzie w Londynie 8 proc. po słabych wynikach sprzedaży w III kwartale. Sprzedaż like-for-like spadła w III kw. o 3,7 proc. wobec prognoz spadku o 1,4 proc.

Kapsch TrafficCom tanieje o 3,7 proc. na giełdzie w Wiedniu po danych za I połowę roku. EBIT za I połowę roku wyniósł 8,8 mln euro, o 51 proc. niżej rdr.

Tymczasem relacje pomiędzy USA a Chinami zaostrzyły się po tym, jak Senat USA poparł we wtorek żądania prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym oświadczeniu potępiło ustawę amerykańskiego Senatu i zapowiedziało podjęcie kroków zapewniających "suwerenność i integralność chińskiego terytorium".

Chiny wezwały Waszyngton, aby przestał ingerować w sprawy Hongkongu i Chin i zapobiegł, aby ustawa stała się obowiązującym prawem.

Sprawa ta może skomplikować przebieg negocjacji handlowych USA i Chin, które dążą do osiągnięcia wstępnego porozumienia w handlu.

Na razie nie ustalono daty podpisania częściowej umowy handlowej, a w obecnej sytuacji nie wiadomo jak dalej potoczy się spór Waszyngtonu z Pekinem. Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział we wtorek, że trudno będzie USA podpisać umowę z Chinami, jeśli demonstracje w Hongkongu spotykają się z przemocą.

Tymczasem rozczarowujące raporty kwartalne amerykańskich detalistów, podane we wtorek, przypomniały inwestorom, że amerykańska gospodarka nie jest za bardzo mocna. Do tego dochodzą słabe środowe dane o handlu Japonii, gdzie eksport spadł w X rdr o 9,2 proc., po spadku w IX o 5,2 proc., a import spadł o 14,8 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,5 proc.

Jak wskazują analitycy przeciągający się spór handlowy dwóch największych gospodarek świata uderza w wyniki firm i wskaźniki makro krajów na świecie.

"To czas, aby inwestorzy byli ostrożni" - ocenia George Ball, prezes firmy inwestycyjnej Houston Sanders Morris Harris Group Inc.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1067 USD, niżej o 0,1 proc., brytyjski funt traci też 0,1 proc., a japoński jen jest wyceniany po 108,42 za 1 USD, w dół o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,73 proc., niżej o 5 pb, a 10-letnich bundów - spada o 4 pb do -0,38 proc.

Złoto zyskuje 0,4 proc. i kosztuje 1.477,82 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy