ExxonMobil spodziewa się rekordowych kwartalnych zysków

ARŻ
opublikowano: 04-04-2022, 15:01

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil prognozuje, że w okresie od stycznia do marca 2022 roku udało mu się wygenerować najwyższy kwartalny zysk od siedmiu lat. Pełne wyniki zostaną opublikowane pod koniec kwietnia, pisze Reuters.

ExxonMobil szacuje, że jego zysk operacyjny wzrośnie kwartał do kwartału o 1,7-2,9 mld USD. W okresie od października do grudnia 2021 roku wyniósł 6,6 mld USD. Zysk na akcję może sięgnąć nawet 2,12 USD, co oznaczałoby wzrost o ponad 200 proc. rok do roku.

Pełny raport kwartalny zostanie opublikowany 29 kwietnia. Ostateczne wyniki mogą okazać się słabsze w wyniku wycofania się koncernu z Rosji. Wartość jego aktywów w tym kraju, które są zagrożone nacjonalizacją, jest szacowana na ok. 4 mld USD.

Prognoza ExxonMobil dotycząca rekordowych wpływów z handlu ropą naftową i gazem wskazuje, że podobnym wyników możemy spodziewać się także w przypadku innych koncernów naftowych. Niewykluczone, że w obliczu bieżącej sytuacji geopolitycznej wywoła to apele prawodawców z USA i Unii Europejskiej o opodatkowanie nadprogramowych zysków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane