Fed grozi utrata wiarygodności

opublikowano: 22-09-2016, 19:52

Rezerwa Federalna jest zatrważająco blisko utraty wiarygodności, uważa Richard Moody, główny ekonomista Regions Financial Corp.

Moody zwraca uwagę, że drugi raz w tym roku ludzie z Fed sygnalizują zbliżającą się podwyżkę stóp i potem się wycofują „w przekonaniu, że utrzymali swoją wiarygodność”.

- O ile już się to nie stało, to Fed jest zatrważająco blisko jej utraty – powiedział. 

W środę Janet Yellen, szefowa Fed, zasygnalizowała iż podwyżka jeszcze w tym roku byłaby „właściwa”, bo pozwoliłoby to zapobiec większym zagrożeniom dla gospodarki. Choć wielu ekonomistów uznało to za zapowiedź podwyżki w grudniu, to wątpliwości pozostały. W kwietniu sygnał z Fed sugerował podwyżkę w czerwcu, ale w maju słabe dane z rynku pracy spowodowały, że stopy nie drgnęły.

- Pozostawienie trzymiesięcznego „okna” po prostu pozostawia tyle czasu na to, aby wydarzyło się coś złego i zapobiegło podwyżce w grudniu – uważa Moody.

Ekonomiści z Goldman Sachs także uważają, że grudniowa podwyżka stóp nie jest przesądzona.

- Środowa decyzja pokazuje, że w obliczu sprzecznych sygnałów, skupiony na zarządzaniu ryzykiem FOMC może skłaniać się do „wstrzymania ognia” - napisał Zach Pandl, ekonomista z Goldman Sachs.

Tom Porcelli, główny ekonomista ds. USA w RBC Capital Markets podkreśla, że „ci wszyscy, którzy mają krótką pamięć, powinni pamiętać, że ten Fed łatwo zmienia zdanie”.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane